Fashion show

 Samotný Fashion design dostává v jubilejním programu o něco větší prostor než dříve. Naši Fashion Show posouváme na další úroveň. Více informací již brzy.

Návrháři, kteří v roce 2023 představili svoji tvorbu

Kristýna Lovas Šenkýřová

Kristýna je studentkou posledního ročníku magisterského programu na Ateliéru oděvu a obuvi na pražské UMPRUM pod vedením Prof. Liběny Rochové. Ve svých předešlých projektech vždy inklinovala k tématům, které se dotýkala ženství a tělesnosti. ,,Inspiroval mě osud ženy na přelomu 19. – 20. století, ale i problematika novodobé sebeprezentace na sociálních sítích, ženská cykličnost nebo tvorba pro rozmanitá
těla žen.‘‘ Kromě školních projektů založila Kristýna vlastní značku Lovas a společně se svým manželem Vlastimilem Šenkýřem značku TAKAVETE.

Kolekce Projekt Francie: The Many Faces Of One Womean
“Moje kolekce je inspirovaná osobností Sidonie Gabriel Colette. Když se řekne Francie vybavím si ženu vytříbeného vkusu obdařenou neuvěřitelným charismatem právě jakou byla Colette. Významná francouzská spisovatelka mě inspiruje svým všestranným přístupem k vlastnímu životu. Byla to především žena, která se ve svých nejlepších letech nebála veřejně promluvit o své sexualitě a pobuřovala společnost maskulinitou ve svém odívání. Stala se samostatnou, sebevědomou ženou spisovatelkou což ji vydrželo téměř do konce jejího života. Všechny tyto fáze, esence průběhu jejího života zpracovávám do kolekce, která nese název Žena mnoha tváří madam Colette.”

SILVIE ZREBNÁ

Silvie Zrebná se prezentovala na mnohých módních přehlídkách a výstavách, například na Fashion Week London, Fashion Live! v Bratislavě, či v showroomech pod organizací Slovak Fashion Council. Kromě vlastní značky pracuje na soukromých zakázkách a zároveň tvoří také kostýmy pro divadelní performance.

Kolekce MOTTO
“Kolekcia je veľmi osobná, je výpoveďou mojich doterajších životných hodnôt. Je ženská, ambiciózna, no zároveň má v sebe kúsok neistoty a obáv. Najvýraznejšou črtou je úzky pás a oversize ramená. Odevy majú detaily, ktoré povyšujú klasické strihy na autorský dizajn. Materiály sú dôležitou zložkou kolekcie, od kabátov z hrubej vlny cez nohavice a šaty z pohodlnej viskózy alebo koženkovej sukne po jemný hodváb. Zelená koženka je veľmi výrazným prvkom celku. Zelená farba predstavuje harmóniu a rast, tá pozdvihuje emóciu v kolekcii. Kolekcia je určená pre ženy, pre mužov, pre kohokoľvek, kto vníma seba a svoje telo a kto sa s kolekciou MOTTO stotožní.”

ADÉLA MITRENGOVÁ

Designérka Adéla Mitrengová si zakládá na principu kvality nad kvantitou. Pod rukama jí vznikají minimalistické, ovšem charakteristické kousky. Ve své tvorbě se zaměřuje speciálně na kabelky, které navrhuje s důrazem na variabilitu a modularitu. Kabelky se šijí z prvotřídní italské kůže Gruppo Mastrotto, splňující vysoké nároky na udržitelnost, ale přicházejí na svět poblíž Šumavy.

Kolekce CANDY SHOP
“Nejnovější kolekce Candy Shop představuje hravost, nevšední tvary a barevné kombinace inspirované sladkostmi. Milkshake Tote bag, Dessert bag a Muffin case vám dovolí hřešit bez zbytečných výčitek. Při navrhování jsem zkoumala dva lidské smysly – chuť a zrak a hranici mezi nimi. Sladkou známe chuť a já jsem ji chtěla převést do smyslu vizuálního, tak aby kolekce působila sladce na pohled. Kolekce byla představena v designovém cukrářství na podzim 2022 vzniklém pro Czech Design Week a získala ocenění CZECH GRAND AWARD.”

JULIANA BRNÁKOVÁ

Juliána Brnáková je mladá oděvní designérka, která ve své tvorbě klade důraz na pomalou módu a lokální výrobu. Studuje na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a momentálně je v posledním magisterském ročníku. Věnuje se práci s textilním odpadem, kterému dává druhou šanci. Vytvořila si vlastní autorský materiál z textilního odpadu, který vzniká při výrobě ponožek. Každý produkt je originální ručně vyrobený kousek, zhotovený samotnou autorkou.

Kolekce READY TO FUNCTION
“Kolekcia dáva doslova šancu textilnému odpadu, ktorý by sa ďalej v odevnom priestore nepoužil. Odpad je získaný priamo z výrobného prostredia, sú to rôzne odstrižky látok, ododpadové kúsky nití, odrezky z ponožiek. Modely sú vytvorené z  materiálov, ktoré vznikli priamo z odpadu.Dá sa tu hovoriť o zero waste tvorbe, keďže kolekcia nielenže odpad spracováva, ale tiež už ďalší odpad neprodukuje. Ukazuje, ako by sa takýto nepotrebný textilný odpad mohol ďalej využiť v rôznych oblastiach odevného a textilného odvetvia, aby tak dochádzalo k jeho recyklácii. Modely obsahujú veľký podiel ručnej práce a techník. Tiež sa tu nachádzajú odevy inšpirované samotným textilným odpadom, čo sa odráža ch dezéne a tiež v strihu.”

MACEŠKY

Za oděvní značkou Macešky stojí fotografka Lucie Urban a divadelní manažerka Veronika Svobodová. Značka vznikla během druhé vlny epidemie koronaviru, na začátku roku 2021. Doslova nad kuchyňským stolem a v karanténě vznikaly první návrhy a první kousky „porcelánové” kolekce. Našim záměrem byla v prvopočátku především touha tvořit v době, kdy byli všichni zavření doma z důvodu karantény. Postupně se z malého nápadu stala myšlenka, jenž nás donutila přemýšlet nad konceptem naší značky. Vznikají tak produkty, jenž pro nás snoubí tradice různých kultur.

Kolekce KOLEKCE2023
“Rozkvetlá louka. Macešky. Květiny. Herbář. Deníkové zápisky. Západ slunce nad vinohradem. Sázíme na principy naší značky, tedy ruční malbu na látku, udržitelné materiály a jednoduchost střihu. Všechny tyto aspekty se prolínají všemi sériemi, které jsme se za poslední dva roky vytvořily.”


Markéta Kaplanová

Markéta Kaplanová patří do mladé generace módních designérů, kteří absolvovali na pražské UMPRUM a dále se věnuje studiu scénografie na DAMU a jako designér české oděvní značky LACL. Markéta ve své tvorbě rozvíjí témata se silně osobní výpovědí na pozadí kolektivního vědomí. Ve většině jejích prací je hlavní podstatou práce spojení s lidmi a případně jejich začlenění do tvůrčího či výzkumného procesu.

Kolekce TRASHURE
V autorské kolekci TRASHURE realizuje záměr reinterpretace zděděného archivního materiálu do dnešní společnosti. Projekt je obsahově i vizuálně pestrý a bohatý, stejně jako soubor deadstockových materiálů, jejichž nález byl hlavním impulsem pro tuto práci.

“Na počátku byl textil z 60. let po mé prababičce, tehdy získaný odkupem průmyslového odpadu NP Technolen, kde vyráběla kempinkovou konfekci. Má zvědavost mi nedovolila nezeptat se na to, co o něm víme, a nezjistit, co jsme doposud nevěděli. Možná nešlo jen o zvědavost, ale i touhu po sebedefinici na základě věcí, kterými jsme obklopováni a díky kterým dokážeme definovat i v nich zpředmětněné osoby.”

Kolekce byla nominována do finále mezinárodní soutěže Diploma Selection na DESIGNBLOKU v roce 2022. Více na www.marketkaplanova.com.

Jak vypadaly fashion shows minulé roky?

aftermovie fashion show 2023

Aftermovie fashion show 2022

Jak vypadala Fashion show v roce 2021?