Marek Weidlich

Automotive & Industrial Designer

Marek Weidlich is dedicated to automotive and industrial design. As a designer of vehicle exterior he worked for Škoda Auto a.s. or Biomega. His experience in industrial design has been appreciated, for example, by well-known firms such as Studio F.A. Porsche and Pininfarina. He is interested in sketching, 3D modeling, clay modeling and topics such as artificial intelligence or marine design. Marek sees his greatest passion in design linked to life curiosity, which forces him to constantly move forward.

Marek Weidlich →

They wrote about speaker

Forbes:

Od táty si v létě půjčil obouchanou bílou dodávku a vyrazil. Marek Weidlich tehdy pospíchal na pohovor do rakouského studia F. A. Porsche a protože u centrály v Zell am See nikde jinde nebylo místo, zaparkoval vedle rudé „911R“.

Read the article →
Design portál:

Projekt Škoda eCon Marka Weidlicha je tvarová studie snažící se nastínit automobilovou situaci budoucnosti. Práce tak reaguje na aktuální problémy fosilních paliv, na přehlcenost velkých měst automobily a apeluje na změnu aktuální situace v automobilovém průmyslu, kdy se preferuje kvantita nad kvalitou. Výsledkem je tak skulptura, která má diváka podnítit k polemice nad budoucností automobilismu.

Read the article →

Do not miss anyone!