Vepřo knedlo design

Bára Štefánková

4. 5. 14.00 - 16.00 | Zlínský zámek

Absolvovala ateliér skla na UMPRUM, pracuje jako odborná asistentka na Fakultě umění a designu na UJEP a na ZDW ji letos rozhodně neminete. I když nepůjde elektřina. S Bárou Štefánkovou se totiž během workshopu budete zabývat tématem svícnu. Svícnu jako předmětu, který v případě výpadku elektrického proudu můžeme využít pro minimalizování efektu Takešiho hradu v naší domácnosti, ale i jako připomínky, že vše se může stát inspirací. Na základě fotografií již existujících svícnů vytvoříte jejich možné předobrazy pomocí sádrových odlitků předmětů běžného užití. Pareidolie, psychologický jev, při němž neurčité vnímané podněty dotváříme ve smysluplné obrazy a necháváme pracovat svou fantazii, tak pohltí všechny účastníky.

Mikina Dimunova

5. 5. 10.00 - 12.00 | Zlínský zámek

Vizuální umělkyně, která jako art directorka a grafická designérka pracuje pro klienty po celém světě. Patří mezi ně třeba Nehera, Neva oslo nebo Meadows. Na jejím workshopu se zaměříte na redesign jako součást revoluce. Ve skupinách budete analyzovat současnou podobu některých značek, brainstormovat a navrhovat nová řešení. S sebou si stačí vzít černé pero nebo fix.

Martin Faltejsek

5. 5. 14.00 - 16.00 | Zlínský zámek

Student Institu tvůrčí fotografie v Opavě, několikanásobný vítěz soutěže Czech Press Photo, který byl nominovaný i do Word Press Photo a fotil například pro BMW, Elle, Hermés nebo Mercedes-Benz Fashion Week. V rámci volné tvorby se věnuje především autoportréru a dokumentaci méně či více všedních okamžiků života. Během workshopu budete s Martinem hledat způsob, jakým zachytit design spolu s módou v místě, které má působivý genius loci. Mezi instalacemi se budete pohybovat s modelkou, se kterou se naučíte pracovat ve vztahu k místu, rekvizitám, outfitu a dostupnému světlu. Kapacita workshopu je 10 lidí, vlastní fototechnika nutná.

Nikola Luzárová, Martin Brix

6. 5. 10.00 - 12.00 | Zlínský zámek

Představte si, že připravujete večírek pro partnera, festival, designový trh nebo diskusi a něco vám zkomplikuje plán. Víte, jak správně zareagovat a vyřešit situaci? Nikola Luzárová společně s Martinem Brixem vám na této přednášce představí několik modelových situací, které sami zažili na vlastní kůži a naučí vás, jak přistupovat k problému, když vás tlačí čas. Každý problém má své řešení ale ve stresových situacích se hledá hůř.

Nikola Lörinczová (Píáristi)

6. 5. 17.00 - 20.00 | Zlínský zámek

Jak psát kulturní tiskové zprávy, které jsou v dnešní rychlé době pro novináře užitečné? Jak by měla vypadat kulturní tisková zpráva z pohledu obsahu, délky a jazyka? Čeho se v textu naopak vyvarovat? Jak pracovat v rámci press servisu s fotografiemi, audiem a videem? Jaké má mít náležitosti e-mail pro novináře? Kdy jim ho posílat? Workshop plný užitečných praktických rad, po kterém budete poskytovat novinářům profesionální press servis, zažijete s Nikolou Lörinczovou z agentury PIARISTI, která se stará o PR kulturních projektů.

Czechdesign

8. 5. 14.00 - 16.00 | Zlínský zámek

Znám jako nejčtenější magazín o designu, především jde však o organizaci razící cestu designu směrem k odborné i široké veřejnosti. Dále například pomáhají designérům prodávat jejich tvorbu nebo nabízejí pomoc firmám se zájmem o design.
Nenechte si ujít workshop design konzultantky Michaely Holubec Birtusové, která se v Czechdesignu věnuje především produkci designových soutěží.

Folk Bratislava

8. 5. 17.00 - 19.00 | Zlínský zámek

Folk je kolektiv editorů, marketérů a designérů, kteří tvoří obsah pro firmy a organizace, vytváří sponzorované seriály, nativní kampaně, obsah na sociální sítě a zákaznické magazíny. Na ně se zaměříte i v rámci workshopu. Čeká vás povídání o tom, jak vzniká Apríl, magazín firmy Curaprox, jak se tvoří ediční plán, jak funguje produkce i vizuální zpracování. Nabyté znalosti pak rovnou otestujete při vymýšlení a připravování podkladů pro článek na zadané téma.

IPRUM

10. 5. 10.00 - 12.00 | Zlínský zámek

Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy je slovenská nezisková organizace, která si dala za cíl přiblížit téma udržitelné módy. Ve Zlíně jste je poprvé mohli potkat během podzimní PechaKucha Night Zlin, nyní se vrací i s workshopem. Na něj přijdete jen s dobrou náladou, odcházet pak budete i s vlastnoručně ušitým sáčkem – třeba na ovoce a zeleninu – z nepoužívaných záclon. A taky několika novými poznatky o tom, kde a jak vzniká naše oblečení a co se s ním děje, když ho přestaneme nosit.

Ivan Zatko

10. 5. 17.00 - 19.00 | Zlínský zámek

Je crowdfunding skutečně revolucí ve financování startupů anebo je to zkrátka jen mnoho povyku pro nic? Kam se ubírá celé odvětví a proč jsou česko-slovenské projekty dekády za americkými se dozvíte od crowdfundingového freelancera Ivana Zatka.