Workshopy a kreativní dílny
Zlin Design Week se pyšní bohatým edukačním programem pro odbornou i širokou veřejnost – ať už v podobě uzavřených odborných workshopů, či kreativního programu pro děti, dospělé i seniory. Kreativní dílny a workshopy pro veřejnost se realizují ve spolupráci s našimi partnery, lokálními ateliéry i s platformou věnující se edukaci zejména dětí – Designéři dětem.
Workshopy pro designéry i pouhé nadšence a kulturní aktéry
Workshop Wayfinding a jak na něj
Jak vytvořit orientační systémy, které jsou nejen funkční, ale i esteticky přívětivé? Připojte se k workshopu vedenému odborníky z Czechdesign, kteří vás provedou světem wayfindingu – disciplíny, která pomáhá lidem lépe se orientovat ve veřejném prostoru.
Společně prozkoumáme principy vizuální navigace, tvorbu efektivních značení i přístupnost informačních systémů. Budeme diskutovat o tom, jak může designér přispět k lepší srozumitelnosti městského prostoru, nemocnic nebo jiných veřejných budov.
CZECHDESIGN
Czechdesign je odborná organizace zaměřující se na rozvoj designu v České republice. Po více než dvě dekády propojuje design s veřejným sektorem a soukromými firmami, publikuje nejčtenější online magazín o českém designu a architektuře a provozuje e-shop a kamenný obchod s českým designem. Cílem organizace je zlepšit kvalitu veřejného prostoru a životní úroveň prostřednictvím kreativního designu a architektury.
Michaela Holubec – Czechdesign
Michaela Holubec má silné zkušenosti s vedením týmů a realizací mezinárodních projektů, spolupracovala s veřejnými institucemi, kreativci a firmami. V současnosti se zaměřuje na design wayfindingu v nemocnicích. V minulosti se věnovala design poradenství, veřejným projektům a účasti v mezinárodních soutěžích. Mezi její klíčové dovednosti patří komunikace, projektové řízení, flexibilita a orientace na řešení. Neustále se věnuje rozvoji jak měkkých, tak technických dovedností.
Pavla Pospíšilová – Czechdesign
Pavla Pospíšilová je studentka Marketingové komunikace s širokým spektrem zkušeností v různých oblastech, od maloobchodu po gastronomii a telekomunikace. Dlouhodobě se věnuje grafickému designu, tvorbě vizuálních identit a práci pro neziskové organizace. Specializuje se na orientační systémy a wayfinding v nemocnicích, kde se podílela na několika výzkumech. Aktuálně pracuje jako Junior výzkumník v Czech designu, kde se zaměřuje na výzkum zaměřený na inkluzi a design.
Termín: sobota 10. 5. 2025 od 10:00–14:00
Místo: Zlínský zámek (Soudní 1, 760 01 Zlín)
Délka workshopu: 4 hod.
Kapacita: 15
Vstup: 400 Kč
Workshop Exquisite corps – new organising at the end of a world
Jak mohou vypadat různé způsoby a formy „podnikání“, které stále zvládnou zajistit obživu, ale přitom způsobem, který je skutečně udržitelný, smysluplný nebo dokonce inspirující? Co kdyby se samo organizování stalo vaším designovým materiálem?
Čelíme-li strašáku polykrize, není již nejvhodnější využívat designérskou inteligenci k vynalézání produktů, které živí sociálně a ekologicky vykořisťující systém výroby. Potřebujeme, abychom všichni vytvářeli systémy, které regenerují, místo aby extrahovaly, abychom vymýšleli a uskutečňovali nové způsoby organizování, které nepoškozují nás ani naše prostředí.
V přednáškovém a workshopovém formátu představíme současné modely ekonomického, podnikatelského a vládního myšlení, prodiskutujeme existující alternativy k těmto modelům a zapojíme se do kolaborativního experimentování založeného na surrealistické technice cadavre exquis, abychom vytvořili nové nápady na organizování a rozšířili naše imaginativní kapacity v prostoru organizování.
Exquisite Corps bude probíhat v angličtině a bude trvat 4 hodiny, včetně přestávek. Bude zahrnovat přednášku, část kolaborativního workshopu a část pro sdílení a diskusi. Účast je otevřena každému, kdo má zájem o organizování jakožto designovatelného prostoru. Není potřeba předchozí znalosti.
Paul Mesarcik
Paul Mesarcik má více než 10 let zkušeností v oblasti vedení týmů, tvorby strategií, vývoje hardwaru a softwaru, a vedení produktů ve startupu zaměřeném na sociální inovace. Díky svému zázemí v designu a inženýrství umí propojit ideály umění a pragmatismus inženýrství. Specializuje se na produktový design, elektronické inženýrství, facilitaci co-designu a hodnocení životního cyklu, a má zkušenosti s výzkumem v oblasti podnikatelských modelů a sociálních inovací. Je vášnivý pro řešení komplexních sociálních a environmentálních problémů pomocí designu.
Jakub Lanc
Jakub Lanc má širokou škálu pracovních zkušeností zaměřených na udržitelnost, regenerativní ekonomiku a digitální technologie. V současnosti pracuje na výzkumu nových finančních nástrojů v oblasti udržitelnosti, a podílí se na vývoji vzdělávacích her zaměřených na regenerativní ekonomiku. Vyučuje také na Masarykově univerzitě, kde se zaměřuje na vztah mezi koncepty společných statků a distribuovanými technologiemi. Kromě toho je spoluzakladatelem projektu „Užitečné rozhovory“, který se věnuje prevenci duševních problémů prostřednictvím peer-to-peer podpory.
Martin Born
Martin Born je kurátor, designér a organizátor, který se zaměřuje na propojení budovaných prostředí a politických transmateriálních prostorů. Je aktivní v oblasti výzkumu a designu a spolupracoval s významnými institucemi a sítěmi po celé Evropě. Jeho zkušenosti zahrnují kurátorství, organizování veřejných akcí a pedagogickou činnost. Vystudoval transdisciplinární design a průmyslový design.
Termín: pondělí 12. 5. od 8:00 do 12:00
Místo: prostory ateliéru Arts management (Univerzitní 2431, 760 01 Zlín)
Přístupnost: EN
Délka workshopu: 4 hod.
Workshop povede Paul Mesarcik, Jakub Lanc, Martin Born
Kapacita: 20
Vstup: 200 Kč

Workshop NESEHNUTÍ
Nesehnutí
Workshopy pro širokou veřejnost se věnují dvěma oblastem. První, nazvaný „Město patří všem“ kriticky hodnotí dosavadní trendy urbanismu. Účastníci a účastnice se společně zamyslí, kdo tvoří město, jaké skupiny v něm žijí, jaké jsou jejich potřeby a očekávání a na druhé straně reflektují, kdo o podobách současných měst v Česku rozhoduje. Workshop se zaměřuje také na urbanistické i společenské dopady změny klimatu. Součástí workshopu jsou praktické i pozorovací úkoly, společná diskuze i hledání řešení, jak se zapojit a pozitivně ovlivnit podobu měst, ve kterých žijeme.
Druhý workshop nazvaný „Město a příroda“ zkoumá roli a význam vody, vodních prvků, městské zeleně, flóry i fauny v našich městech. Na příkladech z Česka i ze světa poukazuje na přehlíženou roli přírody v prostředí města a obcí a vede k citlivějšímu a vnímavějšímu pohledu na ni. Součástí workshopu jsou praktické úkoly pro zúčastněné, společná reflexe a debata o tom, jak přírodu ve městě podporovat a chránit na individuální i lokální úrovni.
Termín: pondělí 12. 5.
Místo: náměstí Míru (náměstí Míru, 760 01 Zlín)
Délka workshopu: 90 minut
Přístupnost: CZ
Workshop povede Nezávislé Sociálně Ekologické Hnutí Nesehnutí
Kapacita: 15
Vstup: zdarma
WORKSHOPY V GALERII G18 – SOUČÁST VÝSTAVY „BEST OF ‘25: WHERE WE MEET.“
Workshop linorytu s Pavlou Baštanovou
Grafický workshop s ilustrátorkou a animátorkou Pavlou Baštanovou představí techniku linorytu-tisku z výšky. Návštěvníci si zde budou mít možnost sami navrhnout vlastní motiv, zkusit si techniku linorytu, realizovat samotný tisk a na konci workshopu si vlastní sérii autorských grafik odnést domů.
Termín: 12. 5. 2025, 14:00–16:30
Místo: Galerie G18 (Štefánikova 5670, Zlín)
Kapacita: 10 osob
Vstupné je zdarma. Nutná registrace skrz online formulář, registrace je závazná.
LINK NA REGISTRAŘNÍ FORMULÁŘ ZDE.
Workshop tvorby klíčenek s Katarinou Nemcovou
Workshop s Katarinou z rara things. Přijď si vyrobit multifunkční chain, který díky karabině a klíčovému kroužku můžeš použít jako klíčenku, připnout na kabelku, kalhoty nebo jak jen chceš. Na 2hodinovém workshopu si budeš moci zhotovit chain z odolných dřevěných korálků vyráběných v Česku a saténové šňůrky podle svých vlastních představ, barevné kombinace či délky, naučíš se při tom vázat rozdělovací uzlíky mezi korálky tak, aby držely na svém místě a vynikla barva šňůrky.
Termín: 17. 5. 2025, 14:00–16:00
Místo: Galerie G18 (Štefánikova 5670, Zlín)
Kapacita: 15 osob
Vstupné je zdarma. Nutná registrace skrz online formulář, registrace je závazná.
LINK NA REGISTRAŘNÍ FORMULÁŘ ZDE.
Workshopy a kreativní dílny pro školy a veřejnost
Kreativní dílna ROBOTA
Kreativní dílna ROBOTA je provozována Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně. Dílna podporuje a rozvíjí kreativitu i umělecký potenciál a její úsilí směřuje k vytvoření prostoru, kde se setkává vzdělání, tvorba a inspirace. Zkrátka, ROBOTA je technologická dílna, kde se kreativitě meze nekladou. K příležitosti Zlin Design Weeku dílna připravila několik workshopů.
Kreativní dílny pro základní a střední školy
Kreativní dílna Robota otevře na 1,5 hodiny svou dílnu pro studenty základních a středních škol. Program dílny bude přizpůsoben konkrétní třídě a žákům. Studenti si budou moct vyzkoušet řadu nových technologií a sebou si odnesou i něco, co si sami vyrobí.
Kdy: středa 7. 5. 2025, 8:30 – 10:00 a 10:30 – 12:00
Kde: 44. budova, Areál Svit (Vavrečkova 7029, Zlín)
Kapacita: jedna třída (max. 26 lidí)
Vstup: 150 Kč / student
Rezervovat workshop můžete na emailu manažerky edukace jana.jagosova@zlindesignweek.com nebo email robota@utb.cz


Platforma Designéři dětem
Celý svět je nadesignován. Abychom se v něm vyznali a byli do budoucna vnímavější vůči sobě, okolí i naší planetě, potřebujeme porozumět designu. Platforma Designéři Dětem usiluje o propojování designérů s dětmi, protože věří, že design je mocný kreativní nástroj, který dokáže rozvíjet kompetence dětí směrem ke kritickému a kreativnímu myšlení, k vizuální a mediální gramotnosti, rozvoji imaginace a participace. Design může být obohacujícím zážitkem nejen pro děti, ale i rodiče, začátečníky a školy, kterým pomůže otevírat obzory. Cílem dílny je vnímat odpad jako zdroj pro tvůrčí práci a naučit se nové výtvarné techniky (recyklace, upcyklace) při tvorbě užitných a uměleckých předmětů.
Kreativní práce s materiálem a nepotřebnými věcmi, které by jinak skončily v odpadu. Cílem dílny je vnímat odpad jako zdroj pro tvůrčí práci a naučit se nové výtvarné techniky (recyklace, upcyklace) při tvorbě užitných a uměleckých předmětů. Dílna je určena pro tvůrčí děti a dospělé, ale také pro začátečníky.
Pojďte s námi vytvořit jednoduchý pohyblivý objekt na téma DIALOG. Seznámíme vás s jednoduchými principy mechanického pohybu a zbytek necháme na přílivu vaší fantazie. Ať už jde o dialog mezi tvůrcem a jeho dílem nebo materiálem, který se řekne, co z něj mý být vyrobeno, zajímá nás také dialog mezi lidmi, zvířaty, přírodou, dialog meti galaxiemi a další nápady, které uplatníme v naší tvrobě. Může vzniknout postava, konkrétní objekt nebo i abstraktní dílo. V každém případě si uděláte radost, že vznikne něco, co vás bude nejen těšit, ale bude se i jednoduše hýbat! K dialogu je potřeba pohyb, interakce a přesně takové dílo si odnesete domů. Můžete jej pak dále animovat nebo s ním začít další příběh jinde a na jiném místě. Děti od 8 let se mohou účastnit samy, ale vítáme i dospělé.
Kdy: neděle 11. 5. od 10:00 do 17:00
Kde: Park Komenského, Bistro & Bar Brothers
dílnou provede Kateřina Přidalová a Martina Hamouzová
Vstup: zdarma

Výroba sešitů a zápisníků s Reformátem
Chceš si vytvořit sešit podle svých vlastních představ? Nebo vyrobit osobitý dárek pro své blízké? Reformát tě provede tvorbou, při které získáš zkušenosti s knihařským řemeslem, zkusíš si jednoduchou vazbu V1 a využiješ staré papíry zachráněné před likvidací.
Kdy: neděle 11. 5., od 12:30, 14:00 a 15:30
Kde: Tržiště Pod Kaštany
Kapacita jednoho časového slotu: 15 osob
Vstup: 250 Kč
Možnost rezervace bude k dispozici v blízké době.



Edukační programy k hlavní výstavě DIALOG pro ZŠ i SŠ
Hlavní festivalová výstava představuje projekty věnující se otázkám budoucnosti a reflektující současné potřeby vzhledem k pozitivnímu vývoji našeho prostředí a života. K této výstavě se tak uskuteční edukační programy pro studenty 8. a 9. tříd základních škol a všechny ročníky středních škol. Edukační program povede zkušený lektor Robert Spurný, který se v Moravské galerii v Brně věnuje tvorbě a vedení lektorských programů v oblasti designu a umění. Program bude trvat 1,5 hodiny.
Termíny: pondělí 12. 5. a úterý 13. 5. vždy v časech 8:30, 10:30, 13:00
Místo: Zlínský zámek, Soudní 1, 760 01 Zlín 1
Kapacita jednoho programu: 20 studentů
Vstup je zdarma pro studenty i vyučující.
Rezervovat edukační program můžete na emailu jana.jagosova@zlindesignweek.com.
jak vypadaly workshopy minulý rok?




