Zelené kužely zaplavily Zlín: proběhla dvoudenní výzva, která otevřela dialog o veřejném prostoru

3. 4. 2025 | Michaela Kottová

Veřejný prostor patří všem. A právě proto jsme se rozhodli ptát. Jaká místa ve Zlíně mají obyvatelé rádi? Kde se cítí bezpečně? A která naopak vnímají jako problematická, zanedbaná nebo nevyužitá? Dvoudenní participativní akce, kterou jsme ve spolupráci s Kanceláří architekta města Zlín (KAM) spustili 1. dubna, ukázala, že když se lidé mohou vyjádřit, vznikají silné podněty pro změnu.

Do ulic Zlína jsme v rámci výzvy přinesli celkem 80 svítivě zelených kuželů, které na sobě nesly nápisy „Dobrý design“ a „Špatný design“. Kužely byly naším nástrojem – upozorňovaly na místa, která si zaslouží pozornost, a zároveň přirozeně otevíraly rozhovor. Během dopoledne jsme oslovovali kolemjdoucí a ptali se jich na jejich zkušenosti s veřejným prostorem. Co funguje? Co ne? Kde se cítí bezpečně? Které místo by změnili?

Získali jsme 30 konkrétních tipů na místa, která podle veřejnosti potřebují řešit. Odpoledne jsme je zpracovali a předali týmu z KAM. Ten druhý den provedl jejich analýzu a vytipoval čtyři konkrétní lokality, které se opakovaly nejčastěji, vykazují potenciál pro změnu a stojí za hlubší diskusi.

Vybrané lokality byly:

• Podchod a okolí – Náměstí Práce
• Malá scéna – Obchodní dům a Společenský dům Díly
• Vnitroblok Vodní – Dlouhá
• Ulice Zarámí

Ve středu 2. dubna jsme se do těchto míst vypravili znovu – společně s architekty a architektkami z KAM. Od 15:00 do 18:00 jsme vedli přímý dialog s obyvateli, ptali jsme se, naslouchali, zaznamenávali. KAM připravila sadu cílených otázek, které pomohly jít v rozhovorech více do hloubky – nejen směrem k estetice, ale i k emocím, pocitu bezpečí, dostupnosti nebo funkčnosti jednotlivých míst.

„Je to taková přechodová zóna. Člověk tudy jen proběhne, ani se tu nechce moc zastavovat,“ komentoval kolemjdoucí prostor u podchodu na Náměstí Práce. „Celé to působí studeně, nemá to žádnou atmosféru. A večer to není úplně příjemné. Nejhezčí to tu je, když jsou tu výstavy obrazů či fotek a je z toho taková veřejná galerie,“ dodala další z obyvatelek města.

Získané poznatky rozhodně nezůstanou v šuplíku. Kancelář architekta města s nimi bude dále pracovat a my jako festival budeme proces i nadále sledovat. Celá dvoudenní výzva byla také dokumentována na našich sociálních sítích, kde najdete fotky, reakce a postřehy přímo z terénu.

„Otevřený dialog vždy pomáhá vytvářet funkční a udržitelná řešení, která odpovídají skutečným potřebám různých skupin obyvatel. Zároveň se tím posiluje důvěra v samosprávu a předchází se konfliktům mezi různými uživateli veřejného prostoru,“ komentovala Kamila Kasanová, architektka KAM.

A to není vše. Výzvou to teprve začalo. Téma dialogu o veřejném prostoru a roli designu v našem každodenním životě otevřeme i během samotného Zlin Design Weeku, který proběhne od 7. do 13. května.

Sledujte nás a buďte u toho. Zatím koukněte na kompletní program.