Design není jen o drahých vázách a skleněných plastikách, ale o každodenních věcech, které mění svět k lepšímu. Veronika Pařízková se jako novinářka a šéfredaktorka magazínu DesignNews věnuje mapování českého designu a jeho vlivu na společnost. V rozhovoru mluví o své cestě k novinařině, o výzvách budování mediální platformy i o tom, proč by design neměl být vnímán jako exkluzivní záležitost. Jaké jsou její vize pro budoucnost a co považuje za skutečně důležité v práci novináře?
Krásný den, Veroniko, jak jste se dostala k designu a k novinařině? Bylo Vaším snem stát se novinářkou? Nebo jste se k tomu dostala náhodou?
Sen je asi silné slovo. Ale už na gymnáziu a později na Filosofické fakultě jsem ráda psala. Pamatuji si, že první velký rozhovor jsem dělala s Vojtou Kotkem pro už neexistující časopis Yellow a byla jsem strašně nervózní. Každopádně rychle jsem pak přešla ke kritickým článkům, recenzím a toho se v zásadě držím dosud.
Co je podle Vás nejtěžší na budování mediální platformy? Je náročné prosadit se v oblasti designu?
Nebudu říkat, že je to snadné. Ale platí, že čtenáři ocení, když jste důvěryhodní, nebojíte se konfrontace a chápete kontext a souvislosti. Ostatně jako v každém jiném médiu. Tlak PR i síla Instagramu vytvářet iluzi, že vše je dokonalý úspěch je obrovská. Opravdový novinář by měl hlavně nastavit této fikci zrcadlo a vyhnout se slepé adoraci a banálním článkům.



Často se o designu mluví jako o něčem exkluzivním. Jak vnímáte tento předsudek Vy? Případně jak tento předsudek lidem vyvrátit?
Špatně. Bohužel do určité míry je to také chyba médií, která si zvykla psát o designu jako o něčem elitářském a nedostupném. Drahé vázy, oděvy, skleněné plastiky, nic z toho není pro náš život nezbytné. Design je ale přece skvělý nástroj, jak měnit okolní svět i pomocí drobností, jako jsou správně tvarované a funkční kliky, ortopedické pomůcky nebo menstruační kalíšky. Opravdový designér je podle mě mix řemeslníka s estetickým cítěním, který má navíc altruistické sklony.
Jaké jsou Vaše cíle do budoucna? Kam byste chtěla posunout magazín DesignNews?
Hnát se za čteností je v dnešních turbulentních časech, pro média v mnoha ohledech složitých, asi trochu krátkozraké. Nikdy nevíte, jak se změní algoritmy na sítích nebo preference ve vyhledávačích. Dobře napsaný rozhovor nebo článek, který poukáže na nějaký problém, ať už je to zneužívání designu tabákovým průmyslem nebo problematika financování designérů je asi tou hlavní metou. Nebát se otevírat citlivá témata, ptát se relevantních osobností a klást jim i nepříjemné otázky, to je podle mě ta správná cesta.

Na jaký Váš kariérní úspěch nebo profesní okamžik vzpomínáte nejraději?
To je zapeklitá otázka. Já nejsem moc ambiciózní, zároveň mám tendenci hodně věcí relativizovat. Jeden den je něco brané jako úspěch, druhý den je všechno jinak. Určitě si ale hodně cením svého redakčního týmu, který jsem si vybudovala, když jsem v roce 2017 přebírala vedení magazínu Czechdesign. Přes všechny turbulence a změny se mnou zůstává v zásadě ve stejném složení. To je pro mě velká čest.
Jakou radu byste sdělila mladým lidem, kteří sdílejí stejnou vášeň pro design jako Vy?
Nejde asi ani tak o vášeň pro design, jako o snahu dělat věci lidsky i profesně správně. A nebát se říct otevřeně svůj názor. I když nebude třeba vždy přijat s nadšením, popsat, že něco nefunguje tak jak má, je přece úplně normální.
Jaký přínos podle Vás má soutěž Best in Design a celý Zlin Design Week?
Svědomitě a důsledně ukazuje, že design má opravdu spoustu odstínů. A to v českém prostředí vůbec není málo!
Veronika Pařízková
Veronika Pařízková je šéfredaktorkou online designového magazínu DesignNews. Vedla sedm let úspěšný online magazín Czechdesign.cz, který pod jejím vedením získal silnou pozici na mediálním trhu. Pravidelně píše o designu pro časopisy Finmag, Vogue nebo Designum. Moderuje podcast o českém designu Designnews. Pro Česká centra kurátorovala mezinárodní výstavu Eco? o problémech udržitelného designu.
