Mezinárodní soutěž Best in Design dává prostor mladým designérům představit se světu a ukázat svůj talent. Ti nejlepší si odnesou zpětnou vazbu, cenné kontakty, mediální podporu i finanční odměnu, která jim pomůže nastartovat jejich další projekty. A kdo má tedy šanci si letos odnést titul Best in Design 2025? Pojďme si představit finalisty letošního ročníku ve všech čtyřech kategoriích: Product & Industrial Design, Communication Design, Fashion Design a Service Design.
Vítěze a finální pořadí finalistů se dozvíme 10. května 2025 po slavnostním vyhlášení výsledků.
Product & Industrial Design
Kategorie zahrnuje design produktů, design interiéru a nábytku, design nástrojů a zařízení a další.
Porotci Product & Industrial Design: Marek Kuźmiński, Büro Famos, Lukáš Novák
Agnieszka Bujas
Projekt: Home Care for The Newborn and Mother During the Postpartum Period
Home Care for The Newborn and Mother During the Postpartum Period, v překladu Domácí péče o novorozence a matku v poporodním období, představuje mobilní pracoviště porodní asistentky, jehož součástí je specializovaná brašna a dětská váha, které se snadno přepravují. Nedílnou součástí projektu je aplikace, která pomáhá plánovat schůzky, sledovat zdravotní stav dítěte a dohlížet na psychickou pohodu rodičů. Vyvinuté řešení zefektivňuje práci porodní asistentky a zároveň zajišťuje rodičům přístup ke spolehlivému zdroji informací o domácích návštěvách a zdravotním stavu jejich novorozence.

Tímea Kepová
Projekt: UP AND DOWN Collection
Kolekce Up and Down se zabývá otázkou odpočinkového sezení. Tento objekt zajišťuje, že každé sezení je jedinečným zážitkem. Podporuje sezení nebo ležení na podlaze i tradiční sezení ve výšce běžné židle. V této poloze však objekty zůstávají mírně nestabilní, což nás vybízí k zachování flexibility. Nohy sedacího nábytku jsou vyplněny sypkým lehkým materiálem, který poskytuje stabilní oporu při sezení. Po rozložení se však mění v měkké polštáře vhodné pro různé polohy při sezení a ležení.

Ivo Jedlička
Projekt: Cooking the craft
V projektu Cooking the craft zkoumá autor procesy zpracovávání surovin v oblasti gastronomie, jejich vlastnosti, struktury a formy. Náplň výzkumu představuje materiálová a technologická rešerše, ve které se propojují dvě různorodé disciplíny – design a řemeslo. Vzniklo celkem šest návrhů nádobí: Křupavý trojobal, talíř obalený ve strouhance z hlíny, Pečený plátek vrstveného porcelánu, vycházející z přípravy laminovaného těsta, VIP ledový pohár, odkazuje k ledu a zobrazuje sklo jakožto tekutinu ztuhlou v prostoru stejně jako led, Tažený střípek zázraku, kdy se sklářský kmen natahoval stejně jako cukrová hmota při výrobě bonbonů, nebo pak Pokroucená tortilla s překvapením nebo (ne) flambované crème brûlée.

Communication Design
Kategorie zahrnuje design grafiky a ilustrace, nová média, vizuální komunikace a intermedia, webové animace a další.
Porotci Communication Design: Dan Zucco, Barbora Kramná, Michael Dolejš
Dalibor Itze
Projekt: Slovak Railways redesign
Slovak Railways redesign je součástí Daliborovy bakalářské práce a zabývá se komplexním redesignem nátěrů a navigačních systémů Železniční společnosti Slovensko. Zabývá se jeho dlouhodobými nedostatky, jako je špatná orientace, nejednotné nátěry a nefunkční vizuální jazyk. Výsledkem je práce, která zpřehledňuje uživatelský zážitek z cestování vlakem. Pomáhá najít správný vagon, správné místo k sezení, organizuje informace do souvislých celků a pomáhá i zrakově postiženým najít důležité prvky, jako jsou dveře a zábradlí.

Ina Dubava
Projekt: Digitální zahrada ohrožených druhů rostlin v České republice
Ina ve svém projektu, jenž byl rovněž i její diplomovou prací, se zaměřila na zkoumání oblasti creative coding a jeho aplikaci v grafickém designu. Z toho vznikly motion plakáty na téma ohrožené rostliny České republiky a tím se vytvořila digitální zahrada pro mizející druhy. Creative coding spojuje programování s uměleckou tvorbou a umožňuje vytvářet interaktivní vizuální a zvukové prvky pomocí algoritmů (každý plakát je vytvořen pomocí kódu, bez použití After Effects). Programový kód v určitém smyslu představuje živý organismus a zachovává rostliny alespoň ve virtuálním prostředí. Digitální technologie tak mohou nabídnout alternativní způsob, jak zachovat rostliny, které jsou ohroženy, alespoň ve virtuální formě. Motion plakáty upozorňují na téma vymírání rostlin a mají za cíl je uchovat v případě jejich vyhynutí.

Michaela Zdeňková
Projekt: Fight FGM/C Together
Téma projektu – boj proti ženské obřízce. Cílem je zviditelnit a osvětlit tento naléhavý problém prostřednictvím informačních webových stránek, jež shrnují tuto problematiku. Účinný způsob, jakým kdokoliv z celého světa může přispět k jeho vymýcení je právě šířením povědomí o tomto problému a finančním příspěvkem organizacím, jež proti této škodlivé praktice bojují. K projektu byl vytvořen i merch, ze jehož prodeje půjde výtěžek na zvolené nadace.

Fashion Design
Kategorie zahrnuje design oděvu, design textilní tvorby, design obuvi a galanterie, design šperků a další.Porotci
Fashion Design: Branco Popovic, Katarína Mydliarová, Rafał Zakrzewski
Andrey Chidgey
Projekt: NO DRESSPASSING!
Tento projekt je zaměřen na děti a snaží se představit potenciální nebezpečí, která na ně čekají ve vnějším světě. Kolekce, která je postavena na prvcích internátní školy, jako jsou školní uniformy, doplňují materiály a textury jako je denim, umělá kožešina, vlna atd., a ztělesňuje silnou zeď proti jakémukoliv vnějšímu a potenciálnímu nebezpečí nebo zlověstným a ohrožujícím situacím tvořící jejich ochranu. To naznačuje vytvoření dvojité kůže mezi nimi a ostatními. Poskytnout jim odstup, aby si zachovaly bezpečí svého dětství.

Daria Dembicka
Projekt: Sweet decadence
Projekt je výsledkem hledání forem rekvizit, které by plynule měnily svou funkci na pomezí obuvi a doplňků. Kolekce je inspirována tancem, muzikály a zejména burleskou. Vychází také z významu barev a důležitých symbolů v kultuře, zejména těch, které se vyskytují v populární a taneční kultuře. Zaměřuje se na hledání více funkcí daného předmětu jeho škálováním a využitím různých technologií k jeho realizaci. Návrh je kombinací 3D tisku a dalších technologií, jako jsou stříbrné odlitky, kovolitectví.

Paweł Kaźmierowski
Projekt: Childhood dreams unleashed
Childhood Dreams Unleashed je umělecká módní kolekce, která reinterpretuje dětské fantazie současnou avantgardní optikou. Kolekce čerpá inspiraci z mytologie, fantasy a popkulturních ikon, jako jsou mořské panny, víly a panenky, a přetváří nostalgické obrazy do inovativních návrhů. Začleněním luxusních materiálů, skulpturálních siluet a složitých detailů projekt zdůrazňuje propojení dětské představivosti a špičkové módy. Kromě estetiky nese i hlubší poselství o důležitosti sebevyjádření, zpochybňování stereotypů a přijetí individuality. Kolekce slouží jako osobní cesta i jako širší komentář k vyvíjejícímu se prostředí identity a inkluzivity v módě.

Service Design
Kategorie zahrnuje komplexní návrhy procesů, technologií a interakcí, které řídí poskytování služeb.
Porotci Service Design: Janka Csernák, Roman Sellner Novotný, Dorothea Wagnerberger
Karolína Menclerová
Projekt: After Trash
Projekt After Trash vznikl jako reakce na nedostatečné povědomí o odpadech a jejich dopadu na životní prostředí. Tento návrh propojuje individuální zapojení s komunitní spoluprací prostřednictvím digitální aplikace, která motivuje uživatele k aktivnímu vztahu k odpadu. Cílem projektu je zvýšit povědomí o množství odpadu, který každý z nás produkuje, a nabídnout konkrétní kroky k udržitelnějšímu chování. Mock-up aplikace má uživatelům umožnit sledovat vlastní produkci odpadu, připojit se ke komunitním úklidovým akcím, mapovat odpad v přírodě nebo sdílet tipy na ekologičtější přístup k odpadu.

Alex Sinh Nguyen
Projekt: Potential Objects
Potential Objects je otevřený systém, který podporuje experimentování, spolupráci a novou definici digitálního řemesla. Tento projekt, inspirovaný projektem Autoprogettazione Enza Mariho, zpochybňuje pojetí designu jako pevného výsledku a místo toho navrhuje dynamický rámec pro tvorbu. Propojením herní mechaniky s designem objektů činí Potential Objects prototypování přístupným, intuitivním a poutavým pro designéry, umělce i nadšence. Podporuje nový způsob uvažování o formě a výrobě, kde omezení nejsou omezeními, ale spíše tvůrčími příležitostmi.

Lars Sorger, Claudius Pudel
Projekt: Frozen Research
Projekt VR Frozen Research umožňuje uživatelům interaktivně zkoumat historii klimatu prostřednictvím vrstev ledového jádra. Každá vrstva představuje aspekty historie klimatu a jako celek poukazuje na závažnost situace. Uživatelé jsou upozorněni na naléhavost opatření v oblasti klimatu. Nakonec je odhalen ucelený obraz, který ukazuje historický vývoj emisí uhlíku a „křivku hokejky“.

Lucia Natalia Perez Gonzalez, Alice Chapman, Shubhangi Shubhangi, Olivia Cederquist
Projekt: Creative Currents
Cílem tohoto projektu je posílit postavení místních podnikatelů podél sítě kanálů tím, že se podpoří spolupráce, udržitelnost a kulturní bohatství. Aby toho dosáhli, navrhl tým autorů dvoustranný systém:
– Jedinečné maloobchodní zážitky, které přinášejí do kanálů kreativitu a obchod a nabízejí platformu pro inovativní podniky.
– Na míru šitý program sdílení dovedností, jehož cílem je pomoci „podnikavým lodníkům“ naučit se nástroje řemesla.
