DRAMATURGYNĚ NATÁLIE VENCOVSKÁ O 11. ROČNÍKU ZLIN DESIGN WEEKU: NOVÝ SMĚR, NOVÉ VÝZVY

28. 11. 2024 | Anna Gregarová

Téma pro příští ročník bylo odhaleno a přípravy jsou již v plném proudu. 11. ročník se odlišuje svým přístupem k dramaturgii i k tématu, které tým organizátorů festivalu pojal letos originálně. Tento nový směr jsme probrali s novou dramaturgyní Zlin Design Weeku, Natálií Vencovskou, která tuto funkci převzala po Jitce Smolíkové. Zlin Design Week ani dramaturgie jí nejsou cizí, protože v loňském roce byla manažerkou Design KANTÝNY, kde se kromě vedení týmu podílela i na její dramaturgii. Co všechno její role obnáší? Jaký je cíl 11. ročníku a čím je inspirováno letošní téma? To nám Natálie prozradí v tomto rozhovoru.

Mohla bys nám přiblížit téma nadcházejícího ročníku?

Letos s tématem pracujeme jinak než v předchozích letech. Nyní místo jednoslovného hesla pracujeme s tématickými linkami. Je důležité, aby to nevyznělo, že “By Community, by place, by design” je buď hlavní komunikační linka nebo jedno z témat. By community, by place, by design je spíš takový “podtitulek” letošního ročníku. Toto tvrzení, podtitul, komunikuje hlavní myšlenku letošního ročníku a podtrhuje tři oborové směry designu – sociální, inovativní a adaptabilní, které jsme si dali za cíl se Zlin Design Weekem šířit dál a podporovat i programově i tématicky. Letošní zaměření je pak na začlenění komunit do designérských procesů, na dialog mezi nimi, což nám tenhle podtitulek skvěle podtrhuje.

A ty předložky před slovy jsou také strašně důležité. Vždy bylo téma vyjádřené jedním slovem nebo to často bylo jedno téma, jako například: Spolupráce, Revoluce. Loni bylo Future is…, což už bylo trošku odlišné, protože pod Spoluprací a Revolucí se všem vybaví jedna věc, ale u Future is…, to už vlastně nikdo neví, co to znamená, ale všechny nás to zároveň zajímá. Naznačuje to ten směr, ale není to hotové nebo uzavřené.

Co je hlavním cílem 11. ročníku Zlin Design Weeku?

Cílem je především zapojit veřejnost do designérského procesu a povzbudit designéry k reakci na potřeby lidí. Jde nám tedy o kritické zamyšlení u designérů, jaká je jejich role ve společnosti, co přináší a jaká je i jejich role v design procesu. Chceme, aby se designér přiblížil lidem a naslouchal jim. Design by měl řešit globálnější výzvy a situace. Od toho tady designéři jsou. Chceme designu dát přátelskou tvář, ale zároveň se chceme zaobírat oborovými a akademickými tématy.

Letošní téma netvořila Natálie sama, ale společně s programovým ředitelem Ondřejem Staňkem. Jak téma vzniklo a jak na něj reagoval zbytek týmu?

Začali jsme s Ondrou Staňkem rozvíjet kontexty a teoretické nápady na základě toho, co jsme četli, co kolem nás v designérské komunitě prošlo a co nám přišlo, že není vázané jenom na design svět, ale je to zajímavé téma i pro společnost. Následující tři měsíce jsme pak téma ověřovali s dalšími manažery, posouvali ho dál a snažili se přijít na to, jestli a jak je funkční pro designérskou komunitu.

Pro nás bylo strašně důležité, že to nebude tak, že já a Ondra Staněk něco napíšeme a řekneme – tady máte téma a nějak ho rozpracujte. Prvně to museli všichni manažeři pochopit, pochopit podstatu toho, co to znamená, a abychom byli všichni na jedné vlně. Zároveň jsme měli workshop, na kterém jsme my sami měli ztvárnit nadcházející téma. Díky vzájemné spolupráci z toho vznikly super slogany a tvarové prvky.

Z jakých zdrojů jste čerpali při skládání podkladů?

Inspirovali jsme se knížkou ‚Design for the real world‘ od Viktora Papánka, který je otec sociálního designu. Mluví v ní o tom, že by kreativci a designéři měli svůj soubor dovedností využívat k potřebným věcem a aby dělali prospěšnou věc. Hlavní pointou knihy je, že popisuje zapojení koncového uživatele – toho, kdo se s finálním designem dostane do styku. Kromě toho říká, že každý je designér, což my nechceme ubírat z důležitosti profesionality designérů, ale jde hlavně o zapojení koncového uživatele do procesu.

Kdy se začíná uvažovat nad tématem pro další ročník?

Už předtím, než byl Zlin Design Week 2024, tak jsme už věděli pointu a co chceme divákům a účastníkům Zlin Design Weeku 2025 předat. V březnu jsme cca věděli, jakým směrem půjdeme. V červnu, asi měsíc po konci Zlin Design Weeku, jsme už měli tyto tři kontexty. V červenci jsme měli téma sepsané – jaké okruhy chceme rozebírat, jakým směrem chceme jít. V srpnu a v září jsme začali přemýšlet nad hosty, ale až teď na podzim a v zimě budeme oslovovat konkrétní lidi a dávat dohromady program

Jak dlouho jsi dramaturgyní ZDW?

Loni jsem dělala manažerku Design KANTÝNY a letos jsem přebrala od Jitky Smolíkové celou dramaturgii. Zároveň loňský ročník byl i můj první rok ve Zlin Design Weeku. I když jsem dříve studovala ve Zlíně, tak jsem do týmu vkročila v moment, kdy jsem měla práci. Začínala jsem v KANTÝNĚ, protože mě baví věci komentovat a rýpat do nich. Přicházela jsem i s dramaturgickými věcmi, ale pouze tam. Letos to je pro celý Zlin Design Week.

Jak se liší Tvé povinnosti oproti loňskému roku, kdy jsi byla v Design KANTÝNĚ?

Zaprvé jsem ráda, že už Design KANTÝNU nemusím manažerovat sama a tuto funkci převzala jedna ze členek týmu – Karin Dugasová, protože má daleko silnější manažerské schopnosti, než já. Já se tak můžu věnovat tomu, co mi jde a co mě baví nejvíc – hledání skvělých řečníků, propojování nových kontextů designu s naším obsahem a dosazování těchto témat do letošního programu. Kromě toho je mou náplní kontrolovat vše, co jde ven ohledně tématu a zaručit srozumitelnost a správnost. 

Děkuji Natálií, že si udělala na tento rozhovor čas, přiblížila nám následující ročník a její roli dramaturgyně. Pokud Vás zajímá více zákulisních informací, můžete si poslechnout podcast Design KANTÝNA, který moderuje. V posledních dvou dílech probrala s Ondřejem Staňkem nejen letošní téma, ale i to, jak se dělá Zlin Design Week.