Posouváme do světa skvělou příležitost zúčastnit se V4 Videodrones projektu, který organizuje slovenský festival digitálních umění, Sensorium, a School of Machines z Berlína. Kurz bude zaměřen jak na praktické cvičení s drony a natáčením, tak teoretický vhled do kontextu hranic, historie, politiky a lidských prožitků.

Co o kurzu potřebuješ vědět?
- Datum: 7. – 11. června 2021
- Místo: Slovensko, Bratislava
- Malé skupiny účastníků
- Jazyk: Angličtina
- Pořadatelé: Sensorium Festival, School of Machines, Making & Make-Believe
- Spolupořadatelé: Kukatko Foundation, Ziggurat Project, Zlin Design Week (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně)
Projekt je realizován díky podpoře Visegrad Fund, účastníci si hradí náklady na cestu.
Jak nám mohou drony říci více o nás samých a naší historii?
Koho hledáme?
Open call je určen umělcům, fotografům, kreativním ředitelům, technologům, filmařům nebo komukoliv, kdo má chuť si rozšiřovat obzory v oblasti využití dronů jak v umění, tak komerční sféře. Jelikož kurz bude koncipován jako určitý vhled do tématu, není nutné mít rozsáhlé zkušenosti. Na rozvoji scénářů a myšlenek využítí dronů se bude pracovat v mezinárodních týmech, proto je potřebná znalost angličiny.
Jak nám mohou drony říci více o nás samých a naší historii?
Workshop je inspirován seriálem Johnnyho Harrise Vox Border’s series. Cílem je praktické práce s drony a vidonahrávkami vytvořenými s jejich pomocí s přesahem do kontextu hranic, historie, politiky a lidských prožitků. Součástí kurzu budu i výjezdy na hranice s Maďarskem a Českou republikou.
Využívání dronů pro natáčení filmový je relativně nová oblast – často zaměřená na komerční a zábavní využití. Drony zachycují pohled z ptačí perspektivy, který se nám, lidem, nenabízí. To bude během kurzu využito jako inspirace pro umělecké intervence a storytelling. Účastníky čeká kreativní zkoumání využití nových technologií v kombinaci se vzděláváním v navigaci, filmování, kritického myšlení, diskuze a týmové práce. To všechno zaštítí lekce s umělci a experty v daných oblastech
Program je spolupořádán s různými kulturními organizacemi z regionu V4, které mají praxi v neformálním vzdělávání, literatuře, performance či designu, čímž přináší podstatné znalosti a dovednosti.
Součástí bude i diskuze během Sensoria 2021 zaměřená na sdílení highlightů a zážitků z kurzu a mikro výstava prací vytvořených během něho.
Během kurzu zjistíš:
- jak navigovat a řídit drony,
- jak zachytit video nahrávku pomocí dronu,
- jak pochopit různorodé pohyby kamery,
- jak funguje spolupráce mezi pilotem a operátorem kamery,
- důležitá rozhodnutí, která je potřeba učinit během práce s drony, a taky to, co se může pokazit,
- jak se pracuji s DJI drony a jejich bezpečnostní funkce,
- jak se zorientovat v různorodé nabídce dronů,
- jak hledat lokace pro tvé natáčení,
- jak se na natáčení připravit.
Taky získáš vhled do historie středoevropských hranic a jejich sdílení mezi Slovenskem, Českou republikou, Polskem, Maďarskem, Rakouskem a Ukrajinou.
Čekají tě podnětné diskuze s ostatními účastníky, které propojí právě různorodé historické a politické kontexty, účast na mikro výstavě, kde odprezentuješ svoji týdenní práci, a skvělá networková síť a komunita kreativců, se kterými můžeš spolupracovat.
Chceš se přihlásit? Napiš krátký motivační dopis (200 – 300 slov, v angličtině) objasňující tvoji touhu se zúčastnit, jaké máš zkušenosti, čím bys mohl přispět a naopak co by ses chtěl naučit. Přihlásit se můžeš tady. Deadline je 12. 4. 2021.
Ženy, POC a LGBTQ+ komunity jsou vřele vítány!