Výstavy

Pro letošní ročník festivalu jsme připravili dvě výstavy. Hlavní výstavu s názvem Design pro všechny, která vzniká v rámci projektu Univerzální design napojený na podporu fondů EHP, můžeš navštívit každý den v areálu Svitu v 61. budově. Druhá výstava v galerii G18 se věnuje finalistům mezinárodní soutěže Best in Design 2023, která už přes třináct let sleduje nové talenty v oblastech product & industrial design, fashion design, communication design a letos poprvé v oblasti designu služeb.

Kromě ZDW výstav můžeš navštívit výstavu Inspirace: Le Corbusier na Zlínském zámku. Autorkami výstavy jsou Adéla Bačová a Lenka Sršňová.

výstava design pro všechny (projekt univerzální design)

Univerzální design je důležitou součástí udržitelných řešení, začleňuje různorodé skupiny lidí do procesu navrhování a tím prohlubuje znalosti i empatii. V oblasti byznysu i veřejné správy má zásadní vliv na využitelnost produktů a služeb, či zapojení nových, různorodějších cílových skupin. Uživatelům umožňuje se aktivně zapojit do tvorby produktů i služeb, reflektovat jejich individuální potřeby, a vytvářet prostředí, jehož se pozitivně cítí být součástí.

Výstava Design pro všechny ti poskytne přehled o implementaci univerzálního designu do našich životů. Zprostředkuje příklady konkrétních řešení, jejich hodnotu a dopady na veřejný sektor. Zároveň vznikne místo, ve kterém se může setkat oděvní designér, majitel nábytkářské firmy, městský architekt i místní kulturní nadšenec nad debatou o možných bariérách, se kterými se všichni běžně setkáváme. Výstava je podpořena Fondy EHP.

 • Kde: Areál Svit, budova 61, Zlín
 • Termín: 4. 5. – 21. 5.
 • Otevírací doba: během festivalu: 10:00 – 18:00; mimo festival každý den 15:00 – 18:00
 • Vernisáž: středa 3. 5. v 18:00
 • Vstup: vstup je zdarma
 • Přístupnost: bezbariérový vstup, anglická mutace

Kurátoři výstavy

THEA URDAL

Kurátorka části výstavy: produkt

Thea Urdal je novinářkou, ale i zároveň designérkou, která se zajímá o emocionální design, zvědavost, spekulativní fikci a význam sémantiky. Její designérská praxe má v mnoha ohledech kořeny v mlhavých a nadýchaných meziprostorech grafického designu, textilního designu, designu služeb a interakčního designu. V průběhu let se její publicistika a kritika objevily v mezinárodních i norských publikacích, periodikách a denících. Hojně se věnuje také práci v oblasti současného norského umění a má zálibu v plánování a produkci výstav, přednášek a besed.

HERMAN FREN BILLET

Kurátor části výstavy: služby

Herman Billet nedávno dokončil magisterské studium strategického designu na Vysoké škole architektury a designu v Oslu. Již sedm let provozuje multidisciplinární designérskou praxi na volné noze a spolupracuje s veřejnými, soukromými i ideálními subjekty na projektech od mobilních zařízení až po stadiony. V současné době pracuje jako konzultant v designové agentuře Knowit Experience se sídlem v Oslu.

Výstava Best of ’23

Lidská schopnost navrhovat řešení a propojovat je s estetikou má obrovský dopad na kvalitu našich životů. Proto má smysl hledat nové cesty, po kterých se design může ubírat. Ty se často otevírají prostřednictvím zajímavých myšlenek, které vznikají narušením statusu quo, v místech, která nabízí diverzitu názorů a dávají prostor inovacím.

Mezinárodní soutěž Best in Design dává už přes třináct let prostor novým talentům tyto cesty objevovat a rozvíjet. Finalisté 14. ročníku soutěže se představí od 3. do 19. 5. v Galerii G18 i veřejném prostoru města Zlín.

Jaká témata a přístupy akcentují ve své práci? Jak vidí svět, který nás obklopuje, a kam by se pod jejich rukama mohl ubírat? Jak funguje prolínání akademické půdy, ze které vychází, s byznysem? Výstava Best in Design Best of ’23 poskytne prostor pro propojování oděvu, vizuální komunikace a průmyslových řešení, produktů i služeb. Prostor pro setkávání, diskusi i zamyšlení nad tím, jak může současný design ovlivnit naši budoucnost.

 • Kde: G18, Štefánikova 5670, Zlín
 • Termín: 4. 5. – 19. 5.
 • Otevírací doba: během festivalu: 10:00 – 18:00; mimo festival každý pracovní den 10:00 – 18:00
 • Vernisáž: sobota 6. 5. v 16:30
 • Vstup: vstup je zdarma
 • Přístupnost: bezbariérový vstup, anglická mutace

Kurátoři výstavy

NOÉMI VISKI

Noémi Viski je kurátorka umění a designu a novinářka působící v Budapešti. Spolupracuje s různými institucemi a organizacemi zabývajícími se uměním a designem, jako jsou OFF-Biennale Budapest, TELEP Gallery a Hype&Hyper. Jako redaktorka psala rozsáhle o umění, designu a architektuře ze střední a východní Evropy. V současné době je kurátorkou galerie K11 LABOR. Zajímají ji zejména designové projekty, které se sociálně citlivým nebo spekulativním způsobem zabývají naléhavými výzvami naší doby.

KITTI MAYER

Kitti Mayer je teoretička designu, která v roce 2013 absolvovala Univerzitu umění a designu Moholy-Nagy. Pracuje jako novinářka na volné noze a projektová manažerka v Budapešti. Pracovala jako redaktorka v online magazínu Hype&Hyper, kde se zaměřovala především na zajímavé designové projekty a značky ze střední a východní Evropy. Narodila se sice na Slovensku, takže se úzkostlivě zajímá o slovenský design, ale jejími favority č. 1 jsou čeští designéři. Pracovala jako manažerka designu pro několik maďarských designových značek (DOT for You, Fruzsi Fekete Jewelry atd.). Je kurátorkou budapešťské galerie TELEP. Podle jejího názoru: design by měl být univerzálním řešením lépe než jen „stylovou“ záležitostí.

Inspirace: Le Corbusier

Výstava Inspirace: Le Corbusier tě přenese ze Zlína do kolektivního domu Unité d’Habitation v Marseille. Prostřednictvím autorských fotografií představí koncepty a myšlenky velikána architektury, švýcarského Le Corbusiera a jeho nerealizované projekty ve Zlíně. Jeho nepřímý vliv na současné tvůrce odkryje prostřednictvím selekce vybraných produktů, českých i zahraničních autorů, kteří nacházejí inspiraci v moderní architektuře a brutalismu.

Na výstavě se představí japonská značka Tajimi Custom Tiles, český výrobce ohýbaného nábytku TON, dánská společnost TEKLA, francouzští designéři Aurélie Benoit, Marie Bonnot, Frédérick Gautier, francouzsko-anglická designérka Pauline Hagan, slovenská designérka Adriana Šatková, české studio Palma de Alma a designérka Adéla Bačová.

 • Kde: Zlínský zámek, Soudní 1, Zlín
 • Termín: 3. 5. – 28. 5.
 • Otevírací doba: během ZDW každý den 10:00 – 18:00; po ZDW: středa-pátek 14:00 – 18:00, sobota 14:00 – 17:00
 • Vernisáž: čtvrtek 4. 5. v 19:00
 • Vstup: 49 Kč (online na webových stránkách Živého Zlína a na místě v hotovosti)
 • Přístupnost: bez bezbariérového přístupu, anglická mutace
 • Kurátorky: Adéla Bačová, Lenka Sršňová
 • Spolu kurátoři: Laura Serra, Maxime Forest (Kolektiv Cité Radieuse, Marseille)
 • Spoluorganizátor výstavy: Živý Zlín

Jak vypadaly předchozí výstavy ZDW?