
Nima Shahinian
Produktový a průmyslový designér, jediný norský kandidát na astronauta
Před 10 lety ve své diplomové práci navrhl novou elektrickou zásuvku, její spirálovitý tvar umožňuje uživatelům "trefit se" do otvorů bez ohledu na to, jakým způsobem zástrčku zasunou. Kromě toho, že zásuvka odstraňuje drobnou každodenní nepříjemnost pro běžné lidi, je vhodná zejména pro lidi se zhoršenou jemnou motorikou nebo špatným zrakem. Je to krásný příklad pozitivního dopadu univerzálního designu na každodenní život nás všech a zároveň jeho byznysového potenciálu. V Norsku platí zákon, že všechny nové veřejné stavby musí využívat řešení, které nejvíc splňují standardy univerzálního designu – tedy každá veřejná budova, která od teď vznikne, bude mít přesně tyto zásuvky a odhadované tržby jsou v řádech milionů norských korun.
Pracoval také pro Lamborghini (model Lamborghini Huracan) a navrhl nejrychlejší gravitační vozidlo na světě.
V současné době je jediným norským kandidátem na astronauta a je součástí Next Step – rozvoj norského kosmického programu s lidskou posádkou posouváním hranic lékařské vědy, technologií a novým vymezením průzkumu vesmíru. Univerzální design je zásadní pro úspěšné delší cesty ve vesmíru (např. na Mars). První lidé, kteří do vesmíru cestovali, představovali určitý „perfektní ideál“, teď už však víme, že na extrémní podmínky ve vesmírném prostředí, nás nejlépe připraví to, když budeme brát v potaz lidskou různorodost – může se stát, že si někdo zlomí nohu a nebude možné ho během pár hodin dopravit do nemocnice, lidé se ve vesmíru budou rodit i stárnout, a proto je potřeba s touto různorodostí pracovat. V současné chvíli je v programu 6 kandidátů s různými pohybovými omezeními, kteří by měli začít testovat prostředí vesmírných stanic.
Zároveň je potřeba brát v potaz, že vývoj vesmírných technologií zásadně ovlivňuje i technologie, které pak používáme v běžném životě, a proto může mít takový výzkum a vývoj zásadní vliv na nás všechny.
O přednášce:
informace o přednášce budou brzy zveřejněny
Další řečníci

Tomáš Štefek
Metodik, lektor v PR a designu služeb
Anne Aagaard
Designérka služeb
Dominika Potužáková
Multidisciplinární designérka se zaměřením na výzkum v oblasti veřejného prostoru a fyzických produktů
Tereza Fasurová
Participátorka, věnuje se zapojování veřejnosti do aktérů a městského plánování
Herman Fren Billet
konzultant v designové agentuře Knowit Experience se sídlem v Oslu
Dr. Anthony Giannoumis
Lídr v oblasti inkluzivních inovací a designu, akční výzkumník a sociální podnikatel
Thea Urdal
Novinářka a designérka v oboru produktový design a textil
Pavlína Louženská
Mentorka Google for Startups, certifikovaná trenérka Google pro Design Thinking
Mariana Chytilová
Freelancer, metodička přístupnosti pro Člověka v tísni, konzultantka inkluzivního designu pro ČT a konzultantka přístupnosti pro CAMP.
Joana Couto da Silva
Výzkumná pracovnice v oblasti designu
Raquel Marcos
Architektka, multidisciplinární umělkyně a členka skupiny Equal Saree