Domů → Řečníci → Zdeno Kolesár

Zdeno Kolesár

akademický pracovník v Kabinetu teoretických studií FMK UTB a Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, zaměření na dějiny designu

Prof. PhDr. Zdeno Kolesár, PhD. (1960) působí na Katedře teorie a dějin umění na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a Kabinetu teoretických studií Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Věnuje se především dějinám dizajnu. Knižně vydal 2 české a 2 slovenské vydání Kapitol z dejín dizajnu (Bratislava a Praha 1998-2009), Kapitoly z dejín grafického dizajnu (Bratislava 2006), Historia projektowania graficznego (spoluautor Jacek Mrowczyk, Krakov 2018), je editorem publikací K dejinám dizajnu na Slovensku (2013), Art dizajn. František Burian a študenti (2017) a Tibor Uhrín. Forma spríjemňuje funkciu (Košice 2019). Publikuje v domácích a zahraničních odborných periodikách. V roce 1983 obdržel Cenu děkana Filozofické fakulty UK v Bratislavě a v roce 2011 Zvláštní cenu ministra kultury SR - Národní cena za dizajn.

O přednášce:

Prehistorie odpovědného designu

9. května 2022 Kongresové centrum Zlín Jazyk: slovenština

Strategie designu pro trvalou civilizační udržitelnost se intenzivně začaly řešit v pozdním 20. století. Některé však mají předchůdce v hlubší historii. Je možné se z jejich realizace poučit?