Jak vypadá udržitelný design nejen ve veřejném prostoru? O tom má jasno Richard Vodička ze studia 519 a mmcité+

20. 12. 2020 | Jan Holý

Zlínské studio 519 tvrdí, že věcem dává takovou podobu a kvalitu, aby si je lidé pořizovali na celý život. Důraz klade na čistý, nadčasový design, který neruší, ale vyvolává dobré emoce. Navrhuje například nádražní budovy nebo zahradní nábytek. Richard Vodička, který stojí za značkami studio 519 a mmcité+ nám prozradil, jak zvládají dobu koronavirovou nebo, na kterých zakázkách právě pracují.

V době, kdy zahraniční řetězce sytí trh konzumním vybavením, přišla firma mmcité+ s myšlenkou udržitelného designu a výroby. Není to trochu riskantní pro podnikání?

Podnikání je vždy spojeno s rizikem (úsměv). Navíc studio 519, které stojí za návrhy produktů pro Egoé a speciálů pro mmcité+ (projekty v dopravní infrastruktuře), je přítelem civilní podoby designu. Nespoutanou tvarovou kreativitu máme rádi u autorů z oblasti volného umění. Průmyslový design patří do šuplíku z názvem applied arts (užité umění), takže tam je potřeba spíše ctít praktičnost, vyrobitelnost, vizuální přiměřenost, správný výběr materiálů. Nadčasovost designu a kvalita zpracování jsou zárodkem udržitelnosti.

V podcastu Českého rozhlasu jste před pár měsíci uvedl, že chcete, aby se například váš stůl dědil z generace na generaci. Máte plán, jak to lidi naučit?

Třeba porušením některých zavedených marketingových postupů. V rámci komunikace je možné ukazovat přikrášlené produktové fotografie, ale existuje i jiná možnost. Dá se ukázat, jak zahradní stůl vypadá po 5 letech pobytu a užívání na zahradě. Mnohá dřeva umí stárnout s grácií. 

Jak dlouho si myslíte, že bude společnosti trvat než přejde z konzumní spotřeby na tu udržitelnou?

Netroufám si odhadovat. Ale jsem si jistý, že i letošní turbulentní rok již má a dále bude mít vliv na vzorce našeho (nejen) nákupního chování. Každá společnost i každý jednotlivec je v nějaké fázi zralosti. K této zralosti patří i rozhodování, co ke svému spokojenému životu potřebujeme, co oželíme, jestli podléháme módním trendům, nakolik necháme proniknout do našich životů schémata maloměstského uvažování a kdo ví co ještě.

Daří se vám v regionu sehnat šikovné a zručné zaměstnance, kteří pomohou vaše plány převést v realitu?

Ano, to se nám v areálu v Bílovicích daří. Ono jedna věc jsou nápady, ale zvládnout všechny ty projekty dotahovat, k tomu je zapotřebí sehraný a houževnatý tým.

Jak hodnotíte porevoluční vývoj odvětví, ve kterém vaše firma působí? Především pak ve smyslu kvality veřejných staveb jako jsou nádraží, zastávky MHD či mobiliář dopravních staveb?

Co se týká veřejného prostoru a designu v dopravní infrastruktuře, mnohé je v pohybu, ale určitě jsme si představovali, že se věci budou hýbat výrazně rychleji. Vyspělost země se pozná právě podle kvality veřejných prostranství. Je také důležité vnímat, že péče nemá být věnována pouze exponovaným dopravním uzlům ve větších městech, máme tady i města jako Sázava, Holešov nebo Litoměřice.

Najdete ve veřejném prostoru České republiky nějaké dílo nebo produkt, který je výtvarně hodnotný a již roky úspěšně slouží?

Moje první myšlenka směřuje do Humpolce, kde se z mého pohledu vydařila obnova parku Stromovka, pod kterou je podepsáno studio OK PLAN ARCHITECTS v čele se Zdeňkem Rýznerem. Park v novém kabátu funguje sice teprve od roku 2019, ale pokaždé když zavítám do humpolecké galerie 8smička, nikdy si neodpustím jít alespoň na chvíli do Stromovky.

V době covidové se většinou již zahájené veřejné stavební zakázky narozdíl od těch soukromých nezastavily. Dá se to chápat tak, že se vaše firma nezaznamenala zásadní dopady epidemie?

Nevím, jestli to připisovat víc na vrub štěstí nebo rozumu, ale nejistota na trzích a obecně ve společnosti se kupodivu nepromítá do našich zakázek. Projekty i obchod běží.

Jak zvládáte přetrvávající situaci pandemie? Netrpíte nedostatkem pracovníků?

Nestěžujeme si a hlavně se díváme dopředu.

Motivuje Vás současná doba k vymýšlení nových věcí nebo je pro vás naopak náročná a vysilující?

Bílovický areál v sobě nese ducha jisté nenechavosti. Vývoj nových věcí je pro nás samozřejmostí a pandemie naše vize nebrzdí.

Máte alespoň jedno české město, které je taková vaše srdeční záležitost a podařilo se zde významně zlepšit kvalitu života instalací vybavení z produkce firmy mmcité+?

Trochu vám uteču z otázky. Nebude to v Čechách, ale bude to na Slovensku. Nebude to jedno město, ale celá trať. Neodpovím slovem, ale animací, kterou pro nás vytvořil režisér Tomáš Luňák. https://vimeo.com/459284548

Jezdíte i vy na dovolenou v automobilu s vestavbou, kterou montujete pod značkou nest?

Vestavbu mám v autě permanentně, ale vůbec to není otázka jen letních měsíců. Je tu ještě hodně víkendů a mít tekoucí vodu, kuchyň a postel neustále za zády je skvělý pocit.

Na jakém projektu ve veřejném prostoru právě pracujete, kde se můžeme těšit na nějakou novinku?

Na železnici jdou právě do provozu dokončené nástupiště v rámci hostivařské trati (Praha – Vršovice, Praha – Eden, Praha – Zahradní město), dokončujeme autobusové nádraží v Havířově a v říjnu jsme do světa vypustili nové skialpové lyže Egoé Beat. Také poměrně intenzivně žijeme vývojem modulárního systému Leva, který nachází uplatnění v soukromém i ve veřejném prostoru.