Skromný design a velká spolupráce roku 2020

26. 11. 2020 | Jan Holý

Spolupráce? Bez té by se rok 2020 asi neobešel. Opencall Zlin Design Week 2021 se ale neobejde bez tebe! Přihlas se do projektu, který promění Zlín v hlavní město designu.

Zlin Design Week na mezinárodní úrovni propojuje mladé tvůrce i odborníky. Během jednoho květnového týdne nabitého od rána do noci probíhají workshopy, Konference Zlin Design Week, soutěž mladých talentů Best in Design, ale také večerní aktivity jako videomapping či afterparty. 

Díky open callu mohou mladí designéři prezentovat svou práci v mezinárodním kontextu a zajistit si tak i propagaci na mediálních kanálech festivalu. Zájemci mohou přihlásit projekt, či produkt, který souvisí s tématem Spolupráce a Nejskromnější design do hlavní výstavy Zlin Design Weeku 2021. 

Letos uběhlo sto let od vydání knihy Josefa Čapka Nejskromnější umění, která popisuje magickou moc všedních věcí. Právě jejich důležitost jsme si v podivném roce 2020 uvědomili. Po 100 letech máme nové materiály, technologie, druhý – virtuální svět. I tak si ale stále všímáme skromných a přirozených designérských řešení. Těch, které – byť často nepovšimnuty – zásadně ovlivňují kvalitu našich životů, designu, který nám dovolí užívat si jeho užívání.

Máš takový projekt nebo produkt a není starší pěti let? Pokud ano, my ti ho pomůžeme ukázat světu! Zhmotni své nápady, ukaž je a inspiruj další. Do výstavy Zlin Design Weeku se mohou přihlásit mladí designéři do 30 let – studenti i ti, co už mají tyto roky za sebou, jednotlivci i kolektivy – ateliéry a umělecké fakulty. Nezávislá porota vybere projekty, které budou představeny na společné výstavě. Návštěvníkům můžeš předvést samostatné produkty i hotové výstavní projekty. Pro každé z uvedených bude určena zvláštní sekce. Instalace a výstavní plocha je pro tebe zdarma, takže stačí, když si zajistíš pouze dopravu.

„Téma spolupráce a nejskromnějšího designu je nejen zajímavé, ale i důležité. Rozhodně i v této době, kdy máme možnost se zastavit a podívat kolem sebe, jaké věci nás obklopují, na co je používáme, jak vypadají a jestli by se nedali nějak vylepšit. Proto se velmi těším na projekty, které se do ope callu naší Zlin Design Week výstavy přihlásí,” sdělila koordinátorka výstav Eliška Janáková.

Na výstavě se budou v rámci projektu ZDW Exhibition Design Lab, který podporuje Visegrádský fond, podílet designéři z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska a Srbska. Díky našim partnerům  Sensorium Bratislava, KÉK – Hungarian Contemporary Architecture Centre, Jan Matejki Academy of Fine Arts KrakowUniversity of Arts in Belgrade budeme expoziční řešení celé výstavy vytvářet se skupinou zahraničních studentů, mladých designérů a zkušených odborníků. ZDW Exhibiton Design Lab pomáhá přinést vhled do tvorby výstavních expozic, zapojení nových technologií či práce s publikem. Samotní návštěvníci mají možnost se setkat s jednotlivými partnery během festivalu v rámci série několika workshopů.

Chceš být součástí Zlin Design Weeku? Tak se přihlas a vystavuj! Formulář pro přihlášení najdeš tady: https://zlindesignweek.com/2022/zdw-2/opencall/prihlaska-do-opencallu/