“Návšteva dizajnéra je zážitok, ktorý si každý poriadne užije,” hovorí porotkyňa BiD Lenka Sršňová

26. 5. 2020 | Martina Melíšková

Patrí k silnej generácií súčasných módnych dizajnérov na Slovensku.  Za svoju tvorbu bola ocenená Národnou cenou za dizajn. Výrazné kombinácie farieb, autorské vzory a rôznorodosť materiálov definujú kolekcie tohtoročnej porotkyne Best in Design,Lenky Sršňovej. Porozprávali sme sa o procese jej tvorby, aj o vnímaní domácích návrhárov v našich končinách.

Minulý rok ste so svojou značkou oslávili desiate výročie. To je obdobie, v ktorom si dizajnér prejde rôznymi fázami a situáciami. Čo patrí k vašim najobľúbenejším momentom a naopak stalo sa niekedy, že ste s módou chceli skončiť?
Desiate narodeniny sú výročím, kedy sa človek naozaj pozrie späť a trošku hodnotí. Musím povedať, že to bolo obdobie, kedy som pracovala veľmi veľa, väčšinou na 200%. Intenzívna práca a čas, ktorý som značke venovala je viditeľný v množstve kolekcií a projektov, ktoré mám v portfóliu. Keď pozerám späť, vidím veľa tvrdej práce a skvelých výsledkov.
Určite boli momenty, kedy som bola unavená, prepracovaná a v strese z termínov a nedostatku a mala som toho naozaj dosť… Vždy keď stres pominul išla som ďalej. Čo sa snažím momentálne prenastaviť je práve time management. Dnes viac zvažujem, do čoho idem, koľko času jednotlivým projektom viem venovať a aké sú pre mňa dôležité. Už si projekty vyberám, nehrniem sa do nich bezhlavo a bez plánovania.

Je známe, že spolupracujete s grafickým dizajnérom Ondrejom Jóbom. Predstavili by ste nám bližšie proces tvorby kolekcie, čo mu predchádza a koľko ľudí sa na tvorbe podieľa?
S Ondrejom spolupracujem od svojich začiatkov. Je to človek, s ktorým pracujem najdlhšie. Niektorí spolupracovníci prichádzajú a odchádzajú v závislosti od potrieb projektov, či situácie. Vyberám si ich podľa témy kolekcie, či profesie, ktorú pre projekt hľadám.

Ondrej sa primárne venuje dizajnu písma a grafickému dizajnu, je freelancer. V LS. zastrešuje grafické práce, tvorí logá kolekcií, pozvánky, plagáty, bannery… vizuálnu komunikáciu značky. Okrem toho už so mnou niekoľkokrát spolupracoval na tvorbe vzorov pre kolekcie ako Galaktika, Pop-Line, či náš obľúbený projekt Fullove, za ktorý sme dostali minulý rok ocenenie Národná cena za dizajn v kategórii produktový dizajn.
Vznik kolekcie je veľmi príjemný a kreatívny proces. Je to však aj náročné a intenzívne obdobie, plné napätia a turbulencií. Dokáže človeka neskutočne nabiť a nabudiť, ale zároveň dokonale vyžmýkať.

Osobne začínam konceptom a témou, ktorú si stanovím, vytvorím si k nej príbeh a názov a potom sa od toho odvíja všetko ostatné. Prvé skice zachytia ideu a od nich sa odrážam ďalej pri tvorbe vzoru, siluety, strihu… Niektoré modely sú zadefinované už kresbou, iné vznikajú až potom, keď je na svete potlačená látka. Mnohé prichádzajú vtedy, keď sa s látkou hrám, skúšam experimentovať. Niektoré skvelé kúsky vzniknú ako pokus omyl. Sama si tvorím strihy, aj šijem prototypy, čiže mi neunikne žiadna zaujímavosť, či detail, ktorý vzniká pri procese. Sú to vzácne inšpirácie, ktoré vznikajú „náhodne“ pri tvorbe. Keď mám v kolekcii spolupracovníkov, vediem s nimi intenzívny dialóg, veľa sa rozprávame, skúšame, brainstormujeme dovtedy, kým nie sme všetci spokojní.

Tvorba strihov a samotných modelov je pre mňa taká intímnejšia záležitosť, pracujem vtedy sama, prípadne s jedným pomocníkom, väčšinou je to stážista, ktorého si vyberám na obdobie pred prehliadkou do ateliéru, prípadne jedna krajčírka.

Prezentácia kolekcie je už potom tímová práca. Produkciu zabezpečuje moja dlhoročná priateľka a spolupracovníčka Henrieta Cvangová. Ostatné profesie obsadzujem podľa potreby. Kolekcie prezentujem so živou hudbou, je to taká moja špecialita, ktorej sa zatiaľ držím a vytvára naozaj jedinečný zážitok z móla. Po prehliadke začína makačka…  Kolekciu treba nafotiť a dostať medzi ľudí a samozrejme riešiť výrobu… 

Každá z vašich kolekcií je úplne iná. Dominujú v nich žiarivé farby a autorské vzory. Aj to sú špecifikácie vašej tvorby, ktorá nesie autorský rukopis. Zaujímal by ma ale váš pohľad na materiály a s čím najradšej pracujete?
Najčastejšie pracujem s bavlnou a jej rôznymi spracovaniami. V dizajnovaní rada využívam aj funkčné a športové materiály, čiže polyester a iné syntetické materiály. Mojou špecialitkou sú bundokabáty, tak ich volám, hybridy elegantných zvrchníkov s typickou ženskou siluetou vhodných do mestského prostredia v spojení so športovým outdoorovým materiálom. Pracujem aj s hodvábom a vlnou, v podstate s akýmkoľvek materiálom, ktorý sa hodí na zámer ktorý potrebujem dosiahnuť. Okrem tlačí sú pre moju tvorbu charakteristické aplikácie, ktoré na odeve vytváram. Často prechádzajú do trojrozmerných kompozícii a robia z odevu naozaj výnimočný kúsok. Dôraz kladiem aj na krajčírsky detail a vypracovanie. Odev musí byť krásny ako zvonku, tak aj zvnútra.

Etická móda a nutnosť podpory dizajnerov sú často skloňované pojmy. Máte pocit, že sa vzťah širšej verejnosti k domácim dizajnérom v priebehu posledných rokov posunul k lepšiemu?
Určite áno. Ponuka lokálnych dizajnérov a značiek je obrovská, pokrýva skoro všetky kategórie produktov a odevov. Zákazník si má z čoho vybrať a v dnešnej dobe je aj dobre informovaný. Keď lokálnu scénu sleduje, presne vie, ktorý dizajnér by vedel naplniť jeho predstavy a potreby a keď nesleduje, informácie sa k nemu skôr či neskôr dostanú. Podpora lokálnych značiek je témou, ktorou sa zaoberajú médiá, aj lifestylové magazíny, blogeri, či influenceri. Rovnako pribúda obchodíkov a showroomov, kde sa dá lokálny dizajn kúpiť. Zákazník vie nakúpiť online, alebo zájsť priamo k svojmu dizajnérovi, alebo navštíviť obchod, kde vie nakúpiť od lokálnej kozmetiky, doplnkov, dizajnových produktov, aj módu.

Osobne najviac odporúčam návštevu samotného dizajnéra. Vie vám poradiť, nakomponovať váš odev, prispôsobiť ho priamo pre potreby klienta, alebo zhotoviť odev na mieru… je to zážitok, ktorý je v dnešnej dobe veľmi vzácny a určite si ho každý poriadne užije.

Patríte k silnej generácii módnych dizajnérov na našom trhu. Vo svojom portfóliu toho máte naozaj veľa. Získali ste Národnú cenu za dizajn, potlesk ste si odniesli z rôznych metropol a rovnako stojíte za mnohými kolaboráciami. Podarilo dizajn preniesť do denného života. Aké míľniky si dávate do ďalšieho desaťročia?
Stále tvoriť s takým nasadením a vášňou, ako doteraz. Tie míľniky potom prinesie čas.