Maraton mezi židlemi

24. 3. 2020 | Johana Přikrylová

Sedím kousek od centra Vídně a piji výbornou kávu. V ateliéru designéra Alexandera Guflera. Vlastně se ale není čemu divit. Alex pochází z italského lázeňského městečka Merano, takže dobrá káva, jídlo a víno k jeho životu zkrátka patří. A také preciznost, díky které již jako mladý designér dokázal otevřít řadu dveří, před kterými zůstali jiní stát.

Mix klasických modelů č.: 14, 18, 811, 04
Stůl Stockholm, Design Mads K. Johansen

Zlaté ruce
„Zpočátku jsem chtěl jít ve šlépějích otce, který je zlatník. Po roce a půl studia jsem však zjistil, že to, co vím, je pořád málo a rozhodl se pro studium zlatnictví na univerzitě v německém Pforzheimu,“ říká na úvod Alex. 

Paradoxně právě zde poprvé objevil svět za hranicemi zlatnictví. „Začal jsem se rozhlížet okolo a přemýšlel, kterou univerzitu si vybrat. V té době byla spousta mých kamarádů ve Vídni. Přijel jsem sem a po rozhovoru s Bořkem Šípkem si byl jistý, že je to správná volba.“ Vysokou školu uměleckoprůmyslovou ve Vídni absolvoval v roce 2009, a to právě i díky mentorství Bořka Šípka. „Byl to skvělý člověk. Zbytečně nemluvil, ale pokud něco pronesl, mělo to velkou váhu. Dokázal také odhadnout studenty a pomohl jim se nasměrovat do oborů, pro které měli skutečně vlohy,“ dodává Alex. 

„Jde o logiku. Logické použití materiálu. Tak se podle mě pozná onen ideální výrobek. Jednoduchý, snadný na zhotovení a musí také sedět společnosti. Když je totiž produkt minimalizován na plně funkční elementy a neobsahuje zbytečné dekorace, může se výroba plně soustředit na kvalitu,“ pokouší se vysvětlit úspěch své produktové řady. Charakteristické tvary Merana, které využívají dvou překřížených lisovaných skořepin, dnes inspirují i další výrobce a tvůrce.

Mít tituly v kapse a k tomu lajky na Facebooku určitě nestačí. „Řada mladých designérů podle mě plýtvá svou energií a časem na sociálních sítích. Místo toho by se měli soustředit na práci a získávání zkušeností. Design není sprint. Je to maraton.“ A Alexandr patří u značky k největším vytrvalcům. Jen židlí a křesel Merano vyrábí česká firma TON zhruba 20 000 kusů ročně. Posbíral za ně řadu ocenění za design, včetně prestižního Red Dotu či Good Designu. Jeho nejnovější prací pro TON jsou konferenční stolky YYY, které byly představeny loni na veletrhu Salone del Mobile v Miláně.

Židle Merano, Design Alexander Gufler
Stůl Jutland, Design Mads K. Johansen

Jóga v kuchyni
Čím více času s Alexem trávím, tím víc cítím, že pro něj není post designéra pózou, ale posláním. Svoje vlohy pro kreativitu a preciznost si totiž očividně užívá i v soukromí. „Miluju vaření. U něj dokáži opravdu vypnout. Je to moje jóga. Rád přemýšlím nad jednotlivými kroky a ještě více miluji výzvy. Třeba pracovat se třemi pánvemi zároveň. Když bych měl mít někdy druhou šanci, podnikal bych v gastro businessu. Otevřel bych si restauraci.“ 

Osobně jsem přesvědčena o tom, že to nebude potřeba. I když jeho domácí těstoviny s lanýži bych někdy ochutnala ráda.

Autorka: Anna Handlová, TON

Poprvé publikováno v novinách Zlin Design Weeku 2019