Event marketing? Nejsilnější nástroj na B2B trhu, říká Klára Honzíková

14. 5. 2019 | Anna Křižáková

Klára Honzíková, žena, díky které už sedmým rokem vznikají konference Socialbakers Engage, tvrdí, že na pozici event manažerky ji zkrátka a jednoduše dostaly její geny. ,,Bohužel i bohudík to mám po rodičích,‘‘ říká Klára. Oba její rodiče se starají o penzion a kempy, navíc její prarodiče byli učitelé. A i když na úplném začátku studovala novinařinu a PR, nakonec se dostala na dráhu eventové manažerky. Organizování jí provází celým jejím životem . Na vysoké škole vedla třeba fanklub Harryho Pottera nebo trénovala cheerleaders, prostě ji plánování doprovází už od malička.

Klára (vpravo) s kolegyní, se kterou připravovala konferenci Engage Prague 2018

Při popisování Engage Prague tvrdí, že jejím cílem je udělat konferenci, která má vzdělat a propojit lidi, co se věnují sociálním sítím a  digitálnímu marketingu. Jedna z vlastností, které Klára má a při  pořádání eventů je podle ní velice podstatná, je nadhled. ,,Po všech těch letech člověk prostě ví, že stres se vždy objeví a důležité je se mu nepoddat,’’ mluví ze své zkušenosti. Dalším důležitým aspektem je dát dohromady ty správné lidi, a pak být v konání akce z týmu nejklidnější. Myslí si, že vlastnosti, které by měl mít každý správný manažer, jsou selský rozum, řídit se intuicí a být samozřejmě organizovaný. Kromě správného týmu je velice důležité pracovat s očekáváním a správně si je nastavit. Přesně tak to funguje i v jejím interním týmu Socialbakers, kde se na tvorbu eventů podílí jen 2–3 lidé.

Jejím vysněným speakerem, kterého by do Prahy jednou určitě chtěla přilákat, je Michelle Obamová. Podle Kláry je to inspirativní žena s nohama na zemi a správným pohledem na svět. Navíc jí to potvrdila i nová kniha, kterou Michelle vydala.

Pořádání firemních eventů vnímá jako důležitý prostředek marketingu. Hlavně v  dnešním světě, kdy se na spotřebitele valí reklama ze všech stran tak moc, jak tomu dříve nebylo. Člověk pak reklamy ani pořádně nevnímá, i  když se mu dostávají do podvědomí. Velice důležitý je proto osobní kontakt. A ten se podle Kláry nesmí nikdy podcenit. Obzvlášť u B2B firem patří mezi nejsilnější marketingové nástroje. Není sice nejlevnější, nezasáhne masy lidí, ale když si člověk dá tu práci a osloví ty správné lidi, tak mu to stačí. ,,Například u nás, v Socialbakers, jsme se eventy naučili dělat pravidelně,’’ vysvětluje Klára, ,,díky tomu se začalo zvyšovat povědomí o naší značce a leadeři v cílených regionech v tom vidí smysl a sílu. Návratnost je velká a klienti, kteří se našich akcí zúčastnili, s námi zůstávají dlouhodobě,’’ dodává.

Klára se zakladatelem Socialbakers Honzou Řežábem

Základem úspěchu je dělat věci od srdce. Pokud chceme zvyšovat prestiž konferencí, musíme to dělat správně. Speakerům říkat důvody proč přijet, jaké benefity budou z akce mít, že i oni získávají nové znalosti. Prestiž se podle Kláry buduje na komunitě a na tom, jak s ní člověk pracuje. Komunita to vnímá, říká si to mezi sebou a kladně na to reaguje.

Dalším aspektem úspěšné akce je mít tým, který ví, jaký je cíl a ten následovat. Aby byli lidé v týmu srdcaři stejně jako vy, musí se do projektu zapojit co nejdřív a musejí být stále informovaní. Dále se jim musí dát role, je potřeba je chválit a říkat, jak jsou v týmu důležití. Je dobré jim připomínat, co z toho budou mít a je klíčové, aby se sami ujistili, že v tom jsou dobří a má to pro ně smysl.

Klára Honzíková je taková superžena. Musí zvládat velké projekty od prvních krůčků až po samotné poprojektové vyhodnocení. Její příběh o působení v  Socialbakers a pořádání eventů se dozvíte na Konferenci design & marketing, která se bude konat 7. května 2019. Lístky kupujte na našem webu → www.bit.ly/VstupenkyKonference.

Autorka: Anna Křižáková