„V designu je funkce na prvním místě,“ hodnotí vybírání finalistů Best in Design Ivana Kaňovská

4. 4. 2019 | Anna Lubojatzká

Pátek 15. března 2019 byl dnem D pro všechny letošní účastníky mezinárodní designové soutěže Best in Design. Naše porota vybrala dvanáct nejlepších projektů od mladých designérů.

Ivana Kaňovská při vybírání nejlepších prací

Stovky talentů měly opět možnost přihlásit své práce a zabojovat nejen o titul a ceny, ale i o skvělé příležitosti. Nebylo vždy snadné vybrat ty nejlepší z množství přihlášených prací v kategoriích Fashion Design, Industrial Design, Product Design a Communication Design. O svůj názor na letošní ročník i na design samotný se s námi podělili fashion designérka Ivana Kaňovská, průmyslový designér Filip Streit a designér Jan Pavézka.

Jak byste zhodnotili letošní soutěžící? Bylo pro Vás těžké mezi nimi vybrat?

IK: Ano, protože kategorie Fashion design, kterou spolu s kolegyní hodnotíme, se nevztahuje pouze k módě jako takové. Součástí nejsou jen módní projekty, ale jedná se například také o šperky nebo doplňky. To pak je samozřejmě velmi těžké poměřovat. Letos byla velká spousta velmi vyrovnaná, ale našly jsme i špičkové produkty, které jsou připraveny k produkci a nebo už jsou dokonce v produkci uvedeny. Takže skutečně můžeme hovořit o designu.

JP: Já bych v podstatě řekl, že je to jednoduché, protože tam opravdu jen pár uchazečů vyčnívá nad ty ostatní. Vlastně by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky.

FS: To je pravda. V tom našem širším předvýběru máme dva, možná tři nějaké koncepčnější produkty, které nějakým způsobem mění způsob používání standardních věcí. Tak, že to třeba my považujeme za revoluční.

A která z těch podkategorií Vás baví nejvíce?

IK: Já jsem rozhodně zastánkyně pojmu, který se dá označit hybridním designem. To je disciplína, ve které je stěžejní kooperovat v týmu. Ten by se neměl skládat jen z designérů, ale svou roli v něm hrají i materiáloví inženýři, technologové, vědci, kreativci nebo řemeslníci. Koncepce takového hybridního týmu je založená na tom, že tam nikdo není výš v hierarchii postavení. Všichni si jsou rovni a řešený problém konzultují dohromady a každý se k němu vyjadřuje jako fundovaný odborník. Když se na tom podívám selským rozumem — každý z nich bude pracovat samostatně a může být špičkový ve svém oboru, ale když se ti lidé propojí a každý do toho dá svých sto procent, tak ten projekt narůstá na hodnotě ve všech oblastech. Osobně si myslím, že do budoucna bude tato hybridnost potřebná. Designéři budou muset být multifunkčními lidmi, kteří jsou schopni komunikovat s ostatními z jiných oborů. Proto se nedá říct, že bych něco preferovala.

(zleva) designér Jan Pavézka a průmyslový designér Filip Streit hodnotí zaslané práce

Co je pro Vás v rámci designu důležité při výběru výherců? Co dělá mladého designéra úspěšným?

IK: Jednak musí daný produkt splňovat kritérium funkčnosti, protože design je něco jiného než umění, není to jen vizuální záležitost. V designu je zkrátka funkce a použitelnost na prvním místě. Ke kritériím samozřejmě patří také vizuální stránka, to jak daná věc vypadá. A musí se líbit — to je kritérium trendovosti. Je to vlastně celý balíček kategorií, které dohromady dávají jednotnou formu.

FS: Určitě se soustředíme na projekty, které dávají smysl. Které nejsou jen proto, aby byly, ale reálně řeší něco, co může mít vliv na samotné používání, vzhled nebo vnímání produktu.

Vítězové budou vyhlášeni na galavečeru v pátek, 3. května 2019, který se odehraje v Kongresovém centru Zlín. Vstup je zdarma, tak odstartujte spolu s námi celý týden, který bude patřit Zlin Design Weeku. Více informací najdete na facebookové události Galavečer Best in Design.

Autorka: Anna Lubojatzká