Marvan Shamma

Innovative Tech Leader

Marvan Shamma is a respected tech leader who has combined his expertise in artificial intelligence, experience in building his own startups and outstanding human resource management skills for the past 15 years. The mission of co-founder and director of Czech startup OneProve is to "share experiences and help others grow", which helped him to build a reputation as a recognized mentor and coach, especially in the areas of innovation, technology and building highly efficient teams.

About talk:

5th May 2020 Zlín Congress Center Language: czech

They wrote about speaker

Česká spořitelna:

Do dalšího dílu podcastu Pomáháme dobrým myšlenkám od České spořitelny si Andrea Studihradová pozvala mentora, kouče a tech leadera Marva Shammu. Toto povídání bude velice inspirativní, Marv totiž dokáže spojit opravdu nespojitelné a mimo jiné se věnuje snoubení inteligence, technologií a emocí.

Read the article →
E15:

Investice do firem zabývajících se umělou inteligencí prudce rostou. Přesvědčil se o tom i český start-up OneProve, který vyvíjí aplikaci na rozeznávání padělků. Když hledal investora, dostal kupu nabídek. Boom umělá inteligence zažívá například díky rozvoji aut bez řidičů, říká šéf OneProve Marvan Shamma.

Read the article →

Do not miss anyone!