Nakupovat v sekáčích nebo u designérů? Nejdůležitější je uvědomit si dopad naší spotřeby, říkají členky slovenského Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy

19. 4. 2019 | Johana Přikrylová

Na konci října vystoupily na PechaKucha Night Zlin a v květnu do Zlína přijedou znovu, tentorkát na workshop Vepřo knedlo design. Řeč je o  Alžbětě Irhové a Zuzaně Dutkové. Každá řídí svou vlastní značku a  společně v kolaboraci se dvěma kamarády vytvářejí Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy (IPRUM). Pojďme se podívat, co nám Alžběta a Zuzana na podzim prozradily.

(zleva) Zuzana Dutková a Alžběta Irhová na podzimní PechaKucha Night Zlin 2018

Jaká je vaše vize pro IPRUM?

Alžběta: Našim hlavným cieľom je, aby sa rozprávalo o téme udržiteľnej módy, pretože si myslím, že v súčasnej dobe sa produkuje naozaj veľké množstvo textilného odpadu. Všetci máme vo svojom šatníku veľké množstvo oblečenia, ktoré nenosíme. A často nevieme čo s ním. Práve preto sme na Slovensku začali organizovať SWAPy oblečenia pre verejnosť. Chceli sme dať ľuďom možnosť pravidelne si prísť vymeniť oblečenie, ktoré nenosia. Veríme, že vďaka pravidelnej organizácii SWAPov predlžujeme život už nakúpeného oblečenia a postupne znižujeme dopyt po novom.

Zuzana: V prvom kroku je najdôležitejšie aby sme sa naučili nakupovať zodpovedne. Podľa mňa nie je cielom nenakupovať vôbec. Stačí ak budeme všetci nakupovať menej a s rozumom. Podstatné je, aby sa nakupovanie v  klasických obchodoch stalo poslednou možnosťou. Najskôr vyskúšajme alternatívy ako je napríklad nakupovanie v second-handoch, SWAPovanie, alebo nákup a podpora lokálnych dizajnérov a ak takto nenájdeme to, čo  hľadáme, s pokojný svedomím navštívime obchod.

Čemu se kromě IPRUM ještě věnujete? Kde nacházíte inspiraci pro svou práci?

Alžběta: Okrem IPRUM sa venujem značke Bagbet, ktorú som spoločne s Ľubom Baranom založila pred troma rokmi. Bagbet je ekologická značka, ktorá sa zameriava na dizajnové spracovanie textilného odpadu. Každý deň sa snažíme zlepšovať našu prácu a nápady tak, aby kúsky oblečenia, ktoré prerobíme sa dali nosiť na viacero spôsobov, a tak tvorili neoddeliteľnú súčasť kapsulového šatníka. Našou prioritou je byť ohľaduplný voči prírode a vrátiť späť medzi ľudí oblečenie, ktoré by za normálnych podmienok skončilo v koši.

Zuzana: Pod svojou značkou Dutka šijem vrecká na čokoľvek, napríklad na bezobalový nákup. Značka Dutka je postavená na princípe cirkulárnej ekonomiky a  pokiaľ je to možné na tvorbu využívam odpadové látky alebo materiál. Inšpiráciu nachádzam úplne kdekoľvek. Tým, že nekupujem nový materiál, tak mi látka často už sama napovie, čo z nej urobiť. Momentálne však najviac času venujem práve Inštitútu.

členové Inštitútu pre rozvoj udržateľnej módy — (zleva) Patrik Brody, Zuzana Dutková, Alžběta Irhová a Ľubo Baran | Zdroj fotky

Jak je vám blízká administrativní stránka podnikání?

Alžběta: Pre mňa sú vybavovanie mailov mučivé situácie. Ja radšej tvorím a rozprávam sa s ľuďmi.

Zuzana: Já si myslím, že nám to celkem ide. Mňa veľmi bavia štatistiky a tabuľky. A samozrejme príprava postov na naše sociálne médiá.

Říkaly jste, že se snažíte co nejvíce minimalizovat počet svého oblečení. V čem vidíte největší výhodu minimalistického šatníku?

Alžběta: Myslím si, že odbúranie ranného rozhodovania je tiež kľúčové. To urobili napríklad veľké osobnosti ako Steve Jobs alebo Mark Zuckerberg. A mám dobrý pocit, že mám vo svojom šatníku poriadok a kúsky, ktoré naozaj rada nosím.

Zuzana: Kedysi som mala v šatníku veci, ktoré sa mi veľmi páčili, ale nedali sa skombinovať. Teraz moje veci dávajú zmysel. Môj šatník spolu hrá a  odráža to kým som. Mám veci, v ktorých sa cítim dobre a môžem ich využiť na rôzne príležitosti. A už nemám ráno “depky” z toho, že neviem čo si mám obliecť.

Nakupujete raději v second-handech nebo u designerů?

Alžběta: Ja nenakupujem až tak často u dizajnérov. Keď chcem nejaký kúsok, tak si ho viem ušiť. Keď ma niečo nadchne, tak si to určite kúpim a  podporím. Mňa osobne veľmi baví swapovanie. Na swapoch často nájdem zaujímavé kúsky a nikdy neviem, na čo narazím.

Zuzana: Ja to kombinujem a milujem oboje. Keby som mala viac peňazí, tak určite nakupujem viac dizajnérske veci. Keď chcem niečo od dizajnéra, musím si na to našetriť.

Organizuje hodně SWAPů. Přibližte prosím koncept této akce.

Zuzana: SWAP je spoločenská udalosť, počas ktorej dostanú návštevníci možnosť priniesť svoje nenosené oblečenie a za odmenu si zo spoločného obehu odniesť čokoľvek, čo sa im zapáči. Podmienkou však je aby bolo oblečenie, ktoré na SWAP prinesú čisté, voňavé a nepoškodené. Také, ktoré by bez váhania ponúkli napríklad dobrej kamarátke alebo kamarátovi.

Špecifickou vlastnosťou SWAPov je totiž to, že návštevníci priamo ovplyvňujú kvalitu kúskov, ktoré sú v spoločnom obehu. SWAP je o vzájomnej dôvere, veríme, že každý návštevník sa na SWAP doma svedomito pripraví a zo skrine vyberie a prinesie len tie najlepšie kúsky. Takto vieme spolu zabezpečiť aby boli v spoločnom obehu na výber tie najkvalitnejšie kúsky a každý mal možnosť si niečo pekné odniesť. Vrelo odporúčame si pred SWAPom vytriediť šatník, napríklad podľa rád od Marie Kondo. Cieľom SWAPov je nájsť nových majiteľov pre čo najviac pekných (ale nenosených) kúskov z našich skríň a tým im predĺžiť životnosť.

SWAPy sme v Bratislave začali organizovať v máji minulého roku. A v apríli nás čaká už 14. SWAP v Bratislave. Spolu nám návštevníci na SWAPy priniesli skoro 8 ton oblečenia a viac ako 5,5 tony z prineseného oblečenia dostalo druhú šancu a návštevníci si ich zobrali domov. Počas Fashion Revolution Weeku (22.-28.4.2019) sme pripravili v rámci 1 víkendu 3 SWAPy — v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

Alžběta a Zuzana na SWAPu | Zdroj fotky

Co pro Vás znamená designová REVOLUCE?

Zuzana: Myslím si, že dizajn zohrá kľúčovú úlohu v prechode módneho priemyslu z lineárneho ekonomického modelu na cirkulárny model. Už nemôžeme ďalej vytvárať odevy, ktoré len dobre vyzerajú. Je potrebné začať vytvárať šikovné riešenia, ktoré zapadnú do nového systému módy. Dizajn je jedným z nástrojom, ktorým vieme zabezpečiť aby sa vstupné suroviny mohli dokola dostávať do výrobného procesu. Čo povedie k skutočnej, systematickej zmene módneho priemyslu.

Na workshopu Vepřo knedlo design, který se uskuteční v rámci doprovodného programu Zlin Design Weeku, si můžete vlastnoručně ušít opakovaně využitelné sáčky, třeba na ovoce či zeleninu. Alžběta a Zuzana taky odhalí, jak vzniká oblečení a co se s ním stane, když ho vyřadíme ze svého šatníku. Na workshop je potřeba se registrovat zde.

EDIT: Workshop byl zrušen.

Autorka: Johana Přikrylová