Jak vznikají ilustrace, které lidé potřebují vidět? Prozradila kreslířka Tereza Pešková

17. 2. 2019 | Anna Křižáková

Nadaná kreslířka Tereza Pešková se věnuje malování, které ji naplňuje a dává smysl. I  díky tomu vystoupila ze své komfortní zóny, zanechala zaměstnání a  rozhodla se žít, jak sama řekla na volné noze. Mnozí ji už jistě znáte z  instagramu pod jménem terezap. Já měla tu možnost a čest se s ní potkat na podzimní PechaKucha Night Zlin a trochu zjistit více o její tvorbě.

Tereza Pešková při svém výstupu na loňské PechaKucha Night Zlin

Co Tě přivedlo k malování a tvorbě ilustrací?

Vizuálnomě táhlo už od malička. Zároveň u mých ilustrací nejde primárně o  vizuálno, ale o obsah, vyprávím příběhy. To mají společné moje obrázky na Instagramu i práce, kterou dělám pro klienty — graphic recording. Ta kresba je pro mě prostředek, jak něco sděluji.

Co vlastně graphic recording znamená?

Graphic recording je vizuální zaznamenávání informací v reálném čase. Nejčastěji pracuji fixami na metry papíru ve firmách, které předávají nějaké informace na konferencích nebo workshopech. Je to hravá forma a  vizuální jazyk je nám všem společný, takže lidé lépe rozumí a více si pamatují.

Kde bereš inspiraci k tak vtipným a trefným příspěvkům na instagramu?

Mně se ty věci takhle dějí. Nebo nad nimi takhle přemýšlím. Je to to, co každý den zažívám.

Terčiny trefné obrázky, kterými popisuje jak vidí svět a jak vnímá co se kolem ní děje. | Zdroj: instagram terezap

V listopadu si spustila e-shop. Co všechno na něm můžeme objevit?

Moje kresby ve formě tisků a pohlednic, aby si je mohli lidé sdílet mezi sebou i offline. Spustila jsem ho s 11 motivy a dvěma formáty tisku, chtěla jsem vidět, jestli to může fungovat. Vidím, že ano, takže budu přemýšlet, jak to můžu celé dál rozšířit a posunout.

Pořádáš i nějaké workshopy na toto téma pro veřejnost?

Na tohle téma pro veřejnost ne. Ale sdílení a společné tvoření mám ráda, takže se sestrou třeba děláme workshop ve škole pro děti, kde učí kamarádka. Mamka má zase ateliér na Vysočině, kde šije textilní výrobky, tak tam zveme známé a tvoříme společně.

Kde se vidíš tak za 5 let?

Nevím, čím se budu živit nebo kde budu žít, ale pevně věřím, že budu poslouchat, co mě volá, dál se rozvíjet a vzdělávat, trávit hodně času se svými blízkými a díky tomu budu naplněná a šťastná.

Co si taková kreslířka musí brát vždy s sebou?

Za mě nejlépe černý fix. Nějaký podklad se vždycky najde. Papír, oblečení, stůl, zeď… A vlastně to jde i bez fixky, ale já to mám teď takhle.

„Vždycky, když jsem našla odvahu, jít za něčím, co mě bavilo a lákalo, tak to nějak vyšlo. I když se bojím a neumím si to představit, vždycky se ty věci nějak poskládají, vždycky se nějaké dveře otevřou…. “

Co si představíš pod pojmem revoluce?

Když slyším slovo revoluce, automaticky mi naskakuje sametová. Takže tohle slovo vnímám hodně silně a pozitivně. Dodává mi odvahu a pocit, že i  malí lidi můžou dokázat velké věci. Psát historii. Bez násilí. Když mají dobrý záměr a spojí se.

Chystáš se na letošní Zlin Design Week?

Bohužel jsem si v té době neprozřetelně naplánovala dovolenou, takže letos ne. Ale moc vám držím palce, a strašně se mi líbí, co děláte!

A Terčina slova na závěr?

V poslední době se hodně mluví o tom, že sociální sítě jsou zlo. Já myslím, že to je o tom, jak je používáme. Když budu sledovat dokonalé profily lidí a věřit, že to je každodenní realita, těžko budu nadšená z  vlastního života. Od té doby, co sdílím svoje ilustrace, mi spousta lidí píše, že jsou to věci, které potřebovali slyšet, že jim to zlepšilo den. A to zase hodně zlepšuje dny mně. Jsem totiž přesvědčená o tom, že na nic nejsme sami, že jsme tu v tom všichni spolu. Jen je potřeba mluvit pravdu a jít trošku hlouběji.

Autorka: Anna Křižáková